Почти 2,19 млрд. лева годишно изчезват от спестяванията на българите само заради инфлацията. Това пише в свой анализ InfoGraffiti.
На близо 2 милиардa и 19 милиона лева годишно възлизат загубите, които спестяванията на българите търпят само от инфлацията. При официалната статистика (инфлацията за януари 2020 г. спрямо януари 2019 г. е 4.2%) и средногодишна лихва по депозитите (около 0,57%) регистрираме годишна загуба от 3,63% от спестяванията си (към декември 2019 година).
Влоговете на българите, в категорията между 5 и 50 хил. лв. са, на обща стойност 26,12 млрд. лв., или средно 15 000 лв. Притежателите на такива влогове обикновено са най-активната инвеститорска група в растящи компании по света според финансовите консултанти.
Българинът, обаче, влага само 2,4% от спестяванията си в акции на компании при 20% средно за Източна Европа. Най-голяма част от семейния бюджет инвестират в акции и други инвестиции в собствен капитал в Швеция и Финландия. Там този тип инвестиции представляват 40% от активите на домакинствата. Германските семейства са най-консервативните в това отношение измежду 34 други държави и все пак инвестират 11% от активите си в акции и собствен капитал и интересът към такива инвестиции расте през последните години. Класацията и данните са на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие - за 2018 година.
Броят на инвестиращите в акции в Германия е нараснал до 10,3 млн. души през 2018 година. За период от 8 години, броят на германците, които или притежават акции директно, или които инвестират средства в собствен капитал е нараснал с впечатляващите 20%. Михаела Холмайер, ръководител на тенденциите на капиталовия пазар в DAI (Германски фондов институт), заявява, че увеличението на интереса към растящи компании се дължи на два фактора. "Хората започват да се интересуват защото DAX [германският индекс на фондовите пазари на сини чипове] е във възход повече от десетилетие. Вземете предвид ниския лихвен процент по спестовните сметки и ще разберете защо вниманието им наистина се обръща към намирането на алтернатива:, каза тя.
"Любопитното е, че на този фон на губещи депозити в България, в момента има близо 15 хил. компании, които през последните три години растат годишно с над 25% на приходите от продажби и на оперативната печалба. Те представляват добра инвестиционна възможност – много по-атрактивна от инвестициите в имоти, например. Сред тези компании има една малка част, около 200, които имат близо 500% годишен ръст през последните години. Те са в сектора на услугите, на транспорта, на строителството", коментира Виктор Манев, съосновател на Impetus Capital - компания, инвестираща в растящи иновативни компании.
Пример за развиващи се светкавично български компании от 2017 година, подпомагани от Impetus, можете да видите в този материал!
Пример за развиващи се светкавично български компании от 2018 година, подпомагани от Impetus, можете да видите в този материал!
Пример за развиващи се светкавично български компании от 2019 година, подпомагани от Impetus, можете да видите в този материал!
Европейската централна банка обяви миналия месец, че ще запази досегашното рекордно ниско ниво, което предвещава продължителен период на пропуснати ползи за българските спестители. Основният лихвен процент на заемите на ЕЦБ остана под 1% вече близо седем години.
Източници на информация:
1. БНБ
2. ОИСР
3. Financial Times
4. Impetus Capital
5. UniCredit Report
Коментари