Международният валутен фонд (МВФ) ревизира надолу прогнозата си за растежа на българската икономика през 2015 г. Сегашните очаквания за растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) на България са в размер на 1.2%, съобщават от фонда.
През ноември миналата година МВФ обяви, че очаква през 2015 г растеж на БВП на България от 2%.
През 2016 г. се очаква икономика на България да нарасне с 1.6%, съобщава международният кредитор в перспективите за световната икономика. В анализа на фонда страната ни е поставена в групата на т.нар. Развиваща се Европа. Прогнозира се регионът тази година да отбележи растеж от 2.9% и се предвижда ръст от 3.2% през 2016 г.
Глобалният растеж ще бъде разнопосочен. Стабилен растеж се очаква в развиващите се икономи през 2015 г. Същевременно нововъзникващите и развиващите се страни ще се сблъскат със слабо нарастване на БВП, очакват от МВФ.
Като цяло глобалната икономика се предвижда да отбележи ръст от 3.5% през тази година и 3.8% през 2016 г.
Негативно влияние както върху развиващите се, така и върху развитите икономики ще окаже комбинацията от остаряване на населението, по-ниски инвестиции и слабо увеличаване на продуктивността, заяви Оливие Бланшар, икономист във фонда.
На фона на негативните фактори сегашната ситуация се влияе и от спада в цената на петрола и флуктациите на валутните пазари.
Растежът в развиващите се пазари ще бъде задвижен от намалението в цените на „черното злато”, като се очаква БВП да нарасне от 1.8% през миналата година до 2.4% през 2015 г.
Прогнозите за новите и развиващите се пазари не са толкова оптимистични. Очаква се в тези страни икономическият растеж да се забави от 4.6% през 2014 г. на 4.3% през тази година. Спадът е отчасти е повлиян от понижението на цените на петрола, което влияе негативно на износителите на суровина, какъвто е Русия. Прогнозите за Латинска Америка също са слаби заради по-ниските цени на суровините. Според МФВ бъдещо рязко повишаване на долара също ще окаже негативно влияние върху растежа на развиващите се икономики.
Коментари