От БНБ искат задна дата за несъстоятелността на КТБ


От БНБ искат задна дата за несъстоятелността на КТБ
Снимка: БГНЕС

2364

БНБ ще обжалва в законовия 7-дневен срок решението на Софийския градски съд от 22 април, с което съдът обяви Корпоративна търговска банка (КТБ) в несъстоятелност. Обжалването ще е в частта, в която съдът е определил за начална дата на неплатежоспособност 6 ноември 2014 г., съобщават от централната банка.

6 ноември 2014 г. е датата на вземане на решение от Управителния съвет на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ. Позицията на БНБ е, че като начална дата на неплатежоспособност следва да бъде определена датата 30 септември 2014 г. Тогава банката е отчела отрицателен собствен капитал и отрицателна капиталова адекватност в своите финансови и надзорни отчети, обясняват от БНБ.

Когато собственият капитал на банка е отрицателна величина, Управителният съвет на БНБ задължително отнема лиценза й, което е направил със своето решение от 6 ноември 2014 г. на база отчетите на банката към 30 септември 2014 г., коментират от БНБ.

Вчера в. "24 часа" публикува информация, че до няколко дни БНБ и прокуратурата ще обжалват решението на съда за фалита на КТБ.

Междувременно стана ясно, че въпреки обявяването на несъстоятелност на баката акциите й няма да бъдат спрени от търговия на Българска фондова борса (БФБ).

Комисията за финансов надзор (КФН) не намира основание, заради процедурата по несъстоятелност, да отпишат фалиралата кредитна институция от Регистъра на публичните дружества, заявяват от финансовия регулатор пред БНР.

КФН обяснява, че процедурата по несъстоятелност на КТБ може да продължи години, а това само по себе си не е основание за прекратяване на търговията с акции на банката. Регулаторът допълва, че търговията може да бъде прекратена, ако синдиците на банката по своя инициатива предприемат действия по отписването ѝ от регистъра на публичните дружества. Сваляне от търговия ще има едва след заличаване на КТБ от Търговския регистър или отписване от Регистъра на публичните дружества. Все още няма основание за отписване от Регистъра по санкция на КФН, подчертават финансовия регулатор.

Справка с данните от търговията на фондовата борса показва активност със сделки около датите, в които е имало развитие на казуса КТБ. Например на 22 април, когато съдът взе решение за начало на производството по несъстоятелност, през борсата са продадени 89 акции, а цената им се е сринала с повече от 56%. Няколко дни по-рано, на 16-и април, или един ден след като съдът си даде срок от седмица за решението, са продадени 94 акции. Тогава цената е скочила с 300%.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83957
  • GBP
    1
    2.26558
  • JPY
    100
    1.18888
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички