Преди не бях типа човек, който си прави списъци, просто нахвърлях някакви неща на листчета, които после губех. Това обаче се промени, след като миналата година интервюирах един от най-успелите хора на планетата, споделя Келси Хъмфрис от Lifehack.org.
След срещата тя осъзнала колко важна е организацията не само в работата, а във всяка сфера на живота. Успелите, щастливи хора имат множество списъци, които редовно обновяват.
Ако и за вас подобно организиране на времето и целите е нещо ново, може би се чудите откъде да започнете. Келси дава няколко идеи за списъци, които ще помогнат на всеки да бъде по-целеустремен и удовлетворен.
1. Най-важните ви дългосрочни приоритети – в личния живот, кариерата, като цяло.
2. Мечтите ви – и то не само изпълнимите (например: Да изплатя кредита, Да отслабна с 10 кг), а и такива, които на този етап ви се струват невъзможни.
3. Книги, които да прочетете – списъкът ще ви помогне най-сетне да започнете да отделяте повече време за четене.
4. Нови неща, които да опитате – ресторанти, хобита, рецепти, спорт и т.н.
5. Места, които да посетите – дори и да не са конкретни. Може просто да напишете „водопад“ или „пустиня“.
6. Краткосрочни професионални цели – такива, които искате да постигнете в следващия месец например.
7. Събития, на които да отидете – следете за конференции, семинари, лекции, които могат да ви бъдат полезни или просто са на интересна за вас тематика.
8. Случайни идеи – това всъщност е изключително полезен списък. Записвайте си неща, които ви минават набързо през ума и след време се връщайте към тях.
9. Ваши постижения – припомняйте си ги в трудни моменти.
10. Неща, които искате да си купите – става дума не за списъка ви за пазаруване в супермаркета, а за по-големи неща, които ви трябват. Така няма да се изкушавате да правите странични и ненужни покупки.
11. Лоши навици, от които сте се отказали – може би сте спрели да пушите или да ядете много сладко. Запишете го и се потупайте гордо по рамото.
12. Неща, чрез които можете да подобрите здравословното си състояние – редовни профилактични прегледи, спортуване, ядене на повече плодове и зеленчуци и т.н.
13. Финансови цели – например: да си определите бюджет и да го спазвате, да не харчите излишно, да спестите за конкретно нещо или дори да прилагате скучната тайна на забогатяването.
14. Неща, за които сте благодарни – не приемайте това, което имате, за даденост. И бъдете благодарни за него.
Коментари