Експерт: Лихвите по кредитите у нас ще започнат да растат по-бързо


Експерт: Лихвите по кредитите у нас ще започнат да растат по-бързо
Снимка: Thinkstock/ Guliver

2893

От вчера, 1 юли, на българския банков пазар има голяма промяна – вече не съществува индексът СОФИБОР. Това означава, че ще има промени по лихвите за кредитите от страна на банките и тези промени ще се правят едностранно от финансовите институции. Промяната не би трябвало да се усети от потребителите, уверяват от БНБ. Трезорите, които досега са използвали СОФИБОР, ще го заменят с друг индекс, но без да се повишават лихвите по вече сключените договори. Това задължение бе гласувано наскоро като изричен текст в три различни банкови закона.

БНБ можеше да продължи да изчислява СОФИБОР, но трябваше да се съобрази с новите предписания на ЕК за EURIBOR и едва ли не да се проверява сега. Имаше разговори с Thompson Reuters да поеме изчислението, но те минаха процедурата, заяви финансовият експерт Емил Хърсев, който отхвърли информацията, че всъщност авторитетната агенция се е отказала да изчислява вече несъществуващия индекс.

Българските банки не могат да получават пари така, както банките в еврозоната. Едни са условията на поле широко, друго е в оранжерията, картинно описа ситуацията експертът пред БНТ. Според него, българските банки се конкурират за парите на баба и дядо – затова и трябвал индекс, който да отразява ситуацията на българския пазар. Хърсев добави, че лихвите по кредитите у нас ще растат по-бързо и той предположи, че изчислението ще се базира на методика за изчисление на разходите по заемите.

От 1 юли обаче в сила по закон е и следната хипотеза – ако потребител реши предсрочно да погаси или рефинансира задълженията си по договор за кредит поради промяна в размера на лихвения процент, произтичаща от прилагането на нов план за действия на банката, той ще може да направи това, без да дължи допълнителна такса или обезщетение.

В дългосрочен план Хърсев очаква увеличение на лихвите, но това било прогноза още от година насам.

На въпрос какъв е рискът заради факта, че до края на май е достигнато нивото на отпуснатите заеми за цялата 2017 година (1 млрд. лева), експертът отвърна, че рискът е прегряване на имотния пазар. Най-бързо растат цените на промишлените имоти, посочи Хърсев и напомни какво се случва в такъв случай – 2006-2007 година на американския имотен пазар.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83233
  • GBP
    1
    2.2729
  • JPY
    100
    1.1837
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички