Фотоволтаиците се аргументират с еврорешения срещу идеята за нова такса


Фотоволтаиците се аргументират с еврорешения срещу идеята за нова такса
Снимка: Getty Images / Guliver

6364

Българската фотоволтаична асоциация (БФА) излезе с нарочно изявление, в което изрази тревога от предлаганите промени, определяйки ги като "най-незаконните и най-тежките от прилаганите до момента ретроактивни санкции за производителите от възобновяеми източници".

БФА се оплаква, че идеята за промени по отношение на ВЕИ-тата идва след среща на правителството, синдикатите и работодателите, на която не е присъствала БФА и не е била дори поканена.

Приемането на предложенията ще доведе до неизпълнение на задълженията на държавата по чл.3 § 1 от Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници, казват от БФА. По същество ще се наруши изискването за устойчивост на мерките за подпомагане на зелена енергия, които следва да гарантират направените инвестиции и да осигурят продължаване на експлоатацията на тези инсталации. Предложените законодателни промени са явен отказ от изпълнението на политиките на Европейския съюз в областта на климата и енергетиката и прави невъзможно изпълнението на „Плана Юнкер“, смятат от БФА.

Какво се предлага според фотоволтаиците

1. Такса от 5% за всички производители на електроенергия, като се създава Фонд за компенсация на финансовият дефицит в Националната електрическа компания ЕАД (НЕК ЕАД) с вноски от всички производители на електрическа енергия, чиято цел е „компенсиране недостига на средства за покриване на разходите, извършени от НЕК ЕАД за покупка на електроенергия“. Ефективно новата такса ще бъде само за ВЕИ, които при фиксирана цена на изкупуване, ще трябва да я поемат с капитала си.

Такова решение е идентично с приетото от ДКЕВР през септември 2012 г. решение за налагане на обявената от Върховния административен съд за незаконна „временна цена за достъп“ от до 39% върху приходите на ВЕИ производителите, както и с изменението на ЗЕВИ, прието в края на 2013 г. със Закона за бюджет 2014 г., с което беше приета отменената осем месеца по късно от Конституционният съд на Република България такса от 20% върху приходите от произведена електрическа енергия от слънце и вятър, и е също толкова дискриминационно и незаконосъобразно. Това казват от БФА

С предложенията се нарушава общ принцип на Общността възприет и от Закона за енергетиката, че разходите от преференциални цени за възобновяеми енергийни източници и комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия се прехвърлят върху крайните потребители на електрическа енергия, добавят от асоциацията.

2. Преминаване от фиксирана преференциална тарифа (и договори сключени по силата на закона) към индивидуални определени тарифи по договори.

Това е най-тежката санкция, защото променя изцяло началните инвестиционни условия, съответно и принципа, по който сме инвестирали, договорите, които сме сключили, ще създаде хаос и корупция в сектора с необозрими размери, смятат от БФА. Предвидено е, на основата на одитните доклади на Агенция за държавна финансова инспекция (подчинена на министъра на финансите), за проектите, за които е констатирано съществено превишение на инвестиционните разходи (над 5% на сто), формиращи преференциалната цена над действителните разходи, свързани с изграждането на енергийния обект, Енергийният регулатор да бъде задължен да определи нова индивидуална цена. Текстовете предвиждат анализ само на първоначалната инвестиция (CAPEX), без да се отчита влиянието на оперативните разходи (OPEX) върху възвръщаемостта, на загубите от ограничения на производството поради недостатъчния капацитет на преносната мрежа да пренесе енергията на ВЕИ централите, както и значителните разходи за балансиране. Търси се заобикаляне на отразяването като разходи на инвеститорите на отнетите от нас средства с незаконосъобразни такси и неотчитането им при изчисляване на възвръщаемостта на проекта. И сега на фотоволтаичните и ветроенергийните производители са наложени различни нови разходи, които изобщо не са били включени и предвидени в първоначалния модел на КЕВР при определянето на преференциалната тарифа - такса достъп, балансиращи разходи, ограничение на часовете до които произведената от нас енергия се изкупува по преференциална цена. Текстовете предвиждат определената нова индивидуална цена от КЕВР да доведе до връщане на пари към НЕК ЕАД като разлика от преференциалната цена и новата индивидуална цена за целия период на функционирането на централата.

Променя се, възприетата от България схема за подпомагане на производството на електрическа енергия от възобновяеми източници по Директива 2009/28/ЕО, чрез задължително изкупуване на цялото произведено количество по преференциална цена за съответно 12, 15 или 20 години, определена от КЕВР, оплакват се фотоволтаиците.

3. Нов начин на определяне на часовете, до които произведената от ВЕИ електроенергия ще се изкупува по преференциална цена. Предвижда се, въвеждането на понятието „нетно специфично производство на електрическа енергия“, което е различно в зависимост от проекта, което за фотоволтаичните централи е 10-15% по-ниско от специфичното производство (което се използваше до момента).

Това е критерий, който се въвежда като понятие за първи път с обявените промени на ЗЕВИ, като се дава възможност КЕВР да определи количеството електроенергия от ВЕИ за изкупуване по преференциална цена за всяко едно от влезлите в сила вече решения.

4. Нова цена, по която ще изкупува произведената енергия над определените часове. Предвижда се цената, по която да се плаща енергията над новоопределените часове да бъде вече не по цена на НЕК (125 лв/МВч), а по цена на „излишък“ на балансираща енергия определена от ЕСО (4-10 лв/МВч).

Предлаганите промени са в противоречие на Директива 2009/28/ЕО, Директива 2009/72/ЕО, Договора за функциониране на Европейския съюз, Конституцията на Република България, решения на Конституционния съд на Република България, Закона за държавните помощи и др, казват от БФА.

В публикуваните, на 5.11.2013 г., от Европейската комисия „Насоки за държавна намеса в електроенергийния сектор“ специално се препоръчва, че: „Правителствата трябва да избягват необявени или влизащи в сила със задна дата промени в схемите за подпомагане. Трябва да се вземат предвид законните очаквания на инвеститорите за възвръщаемост от направените вложения.“, защитават се от БФА. Отнемането на доход от едни търговски участници на енергийния пазар в полза на друг търговски участник (НЕК ЕАД) противоречи на всички принципи на пазарната икономика и правилата за защита на конкуренцията.

Пренебрегват се и препоръките от доклада на Европейската банка за възстановяване и развитие, от пролетта на 2014 г., която понижи инвестиционния рейтинг на България заради действия на предходното българско правителство ограничаващи производителите от ВЕИ.

Парите във ВЕИ според БФА

Преките инвестиции във ВЕИ сектора са над 4,5 млд. евро, от които 2 млд. евро преки чуждестранни инвестиции и около 2,5 млд. евро са финансирани от българските банки. Ние сме най-големия изцяло частен инвестиционен сектор в българската икономика след 1989 г. Застрашаването на жизнеспособността на финансираните ВЕИ проекти, ще има тежки последици за финансовота стабилност на държавата. Крехкото доверие в предвидимостта на бизнес средата ще бъде разрушена и България отново ще бъде изолирана от инвестиционната общност. Инвеститорите сме поставени в ситуация на липса на диалог, прозрачност при вземане и обсъждане на решения, които засягат вече реализирани големи инвестиционни проекти, завършват от БФА.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички