Излизането на Великобритания от ЕС ще се отложи до октомври


Излизането на Великобритания от ЕС ще се отложи до октомври
Снимка: iStock

2330

Brexit отново ще бъде отложен - поне до 31-ви октомври, а преглед на постигнатото от Лондон ще бъде направен през юни, стана ясно след продължилата 8 часа среща на върха на ЕС в Брюксел, която започна снощи и приключи след полунощ българско време.

Британският премиер Тереза Мей се е съгласила на предложението на ЕС за удължаване с поне 6 месеца на датата за Brexit, съобщи президентът на Европейския съвет Доналд Туск, предаде БГНЕС.

"27-те държави-членки на ЕС се съгласиха на гъвкаво удължаване до 31 октомври. Това означава допълнителни 6 месеца за Обединеното кралство за да намери възможно най-доброто решение", написа Туск в Twitter в края на срещата в Брюксел. По думите му, Лондон може да обмисли стратегията си и да прекрати действието на член 50 от Европейския договор, който регламентира напускането на ЕС, до края на удължения период.

"Не губете периода на удължаване на Brexit", заяви на заключителната пресконференция Доналд Туск.

А председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че Brexit без сделка ще бъде бедствие и затова ЕС ще направи всичко необходимо, за да го избегне. "Ще имаме Brexit със споразумение", бяха думите на Юнкер.

Премиерът на Великобритания Тереза Мей се е съгласила страната да участва в изборите за Европейски парламент през май. Ако не го направи, тогава датата за напускане без споразумение е 1 юни, заяви премиерът на Ирландия Лео Варадкар.

По време на преговорите в Брюксел, президентът на Франция Еманюел Макрон е заел твърда позиция срещу по-дълго забавяне на Brexit, в момент, в който премиерът Тереза Мей лобираше пред лидерите на ЕС за повече време, за да организира подкрепа на споразумението за напускане, сключено с Брюксел. Повечето от 27-те европейски лидери, които се събраха в белгийската столица, включително германския канцлер Ангела Меркел, подкрепиха плана за отлагане на Brexit до една година.

Преговорите се проточиха до късно през нощта. Макрон, подкрепен от Белгия, Австрия и някои по-малки държави от ЕС – настоя за по-кратко отлагане от само няколко седмици и поиска солидни гаранции, че Лондон няма да се намесва в делата на ЕС през този период. Представител на френското президентство пък настоя, че Франция не е изолирана, но добави: "Ако сме по-настоятелни от останалите, така да бъде. Не можем да позволим доброто функциониране на ЕС да бъде нарушено през следващите седмици". Според Макрон, Мей трябва да предостави повече гаранции, че забавянето ще послужи за полезна цел, заявявайки, че иска да чуе "какъв е политическият план зад него".

Мей вече заяви, че ако Великобритания все още е член на ЕС на 23 май, когато се провеждат изборите за Европейски парламент, гласоподавателите от Обединеното кралство ще вземат участие. Но някои лидери на ЕС не са убедени, че тя е искрена, въпреки че дипломат обяви, че нейното представяне пред лидерите е било "солидно".

След като Мей поиска удължаване до 30 юни, тя напусна залата, така че останалите 27 лидери на ЕС да обмислят съдбата на Великобритания.

Без исканото отлагане, Великобритания трябваше да сложи край на 46-годишното си членство в Европейския съюз в полунощ в петък (12 април) без сделка, рискувайки икономически хаос от двете страни на Ламанша.

Мей договори споразумението за развод с ЕС миналия ноември, но депутатите в Лондон го отхвърлиха три пъти, принуждавайки я да се обърне към основната опозиционна партия в опит да намери подкрепа за приемането му от Камарата на общините.

При пристигането си в Брюксел Мей заяви, че иска да напусне ЕС "възможно най-скоро". "Поисках удължаване до 30 юни, но това, което е важно, е, че всяко удължаване ни дава възможност да напуснем веднага, след като ратифицираме споразумението за оттегляне", каза тя.

По думите ѝ, тя все още се надява Великобритания да напусне ЕС на 22 май, последния ден преди да бъдат проведени избори за Европейски парламент. Докато Великобритания е в ЕС, тя трябва да вземе участие във вота, за да бъде той валиден.

Лидерите на ЕС вече се споразумяха за едно забавяне на Brexit - от 29 март до 12 април, и Туск предупреди, че "няма причина да се вярва", че британският парламент може да ратифицира споразумението до 30 юни.

"Ако споразумението за оттегляне бъде ратифицирано от двете страни преди 31 октомври, оттеглянето ще се извърши на първия ден от следващия месец", се казва в заключителния документ от срещата.

Членовете на ЕС искат да гарантират, че в процес на напускане, Великобритания не търси лостове в преговорите по Brexit чрез намеса при избора на следващия ръководител на Европейската комисия или следващия няколкогодишен бюджет на ЕС.

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80911
  • GBP
    1
    2.28725
  • JPY
    100
    1.19659
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички