Порожанов: Трябва всеки месец да се следи разликата в цените на храните в Западна Европа и у нас


Порожанов: Трябва всеки месец да се следи разликата в цените на храните в Западна Европа и у нас
Снимка: БГНЕС

2403

Разлики в цената на едни и същи продукти от 50% и повече, когато говорим за българския пазар и този в Западна Европа, не са приемливи. Имам идея веднъж или два пъти месечно да има непрекъснат мониторинг на продуктите, които се продават в България и аналозите им в Западна Европа. Не може една цена да е в пъти по-голяма, заяви земеделският министър Румен Порожанов. Припомняме, че вчера (28 юни) той каза, че при два вида детски пюрета например разликата в цената е съответно 107% и 90%, като по-скъпият продукт се продава в България.

По-скоро това положение е спекулация на пазара, смята министърът. И повтори, че Словакия ще постави темата за стандарта на хранителните продукти ще бъде поставена в средата на юли на Европейския съвет на земеделските министри.

Разликата в качеството при сравнителния анализ на хранителните продукти я очаквахме, тъй като други държави в Източна Европа направиха по-рано изследвания. Има при около 20% от хранителните продукти разлика в съдържанието на етикетите на изток и на запад в Европа. За радост обаче всичко, според физико-химичния състав, всичко като съдържание в продуктите е в рамките на изискваното от закона, обясни още Порожанов пред БНТ.

Министърът на земеделието и храните настоя, че за единен пазар, какъвто е европейският, трябва да има един стандарт за съдържанието на хранителните продукти. Той подчерта, че като европейци нашият вкус не се отличава от този на гражданите на другите членове на ЕС.

Интересно обяснение относно наличието на глюкозо-фруктозен сироп в безалкохолна напитка, продавана в България и наличието на захар в еквивалента в Германия даде Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки. По думите ѝ пред Нова телевизия там, където има силно производство на царевица, се предпочита този сироп, за когото нямало никакви научни доказателства, че вреди на здравето. Величкова уточни, че България увеличава производството на захар, но всъщност на практика нямаме квота в ЕС, докато Германия и Франция са най-големите производители на захар и е по-евтино да се използва захар за тамошното производство.

Според председателя на "Активни потребители" Богомил Николов, който говори пред bTV, оттук-нататък има три варианта. Първият – да има все повече такива изследвания, вторият – да има ново еврозаконодателство и третият – да забравим след два дни, както често се случва.

Още от Потребителски стоки и услуги


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички