Румъния се отказва от въглищните ТЕЦ-ове и мини


Румъния се отказва от въглищните ТЕЦ-ове и мини
Снимка: Complexul Energetic Oltenia

7960

Една от водещите енергийни компании в Румъния - Complexul Energetic Oltenia планира да затвори всичките си електроцентрали на въглища, както и мините си до 2025 г. Вторият най-голям производител на електроенергия в страната смята да компенсира мощностите с газови и възобновяеми източници, предава Balkan Green Energy News.

Няколкото ТЕЦ-а с мощност 3,24 гигавата - Craiova 2, Isalnita, Rovinari и Turceni - ще бъдат заменени с 1,4 гигавата газови инсталации, няколко слънчеви централи от 300 мегавата и малки водноелектрически централи с мощност 12 мегавата.

Съседна Унгария също планира да се откаже от въглищата. Какъв амбициозен срок си постави тя, вижте в този материал.

Идеята на този ход е и решаване на продължаващите вече няколко години финансови затруднения на компанията. Complexul Energetic Oltenia е изправена пред загуби от 479 млн. евро през 2019 г., според доклад на финансовия мозъчен тръст Carbon Tracker.

Подмяната на енерийните източници е и част от програмата за преструктуриране и декарбонизация на компанията, одобрена от румънското правителство с меморандум от края на 2019 г.

Докъде стига България с болезнената енергийна промяна и какви са предизвикателствата, може да видите тук.

За да изпълни екологичните си цели, CE Oltenia получи държавен заем от 1,2 млрд. румънски леи (251 млн. евро), с които да плати въглеродните квоти за енергията, произведена през миналата година. Компанията ще се нуждае и от допълнителна държавна помощ, която обаче трябва да бъде съобразена с правилата на ЕС.

Румънският премиер Лудовик Орбан предупреди, че целта на ЕС за намаляване на въглеродните емисии с 55% като част от "Зелената сделка", може да доведе до спиране на 40% от инсталираните енергийни мощности в страната.

Според специализирания сайт e-nergia.ro, в резултат на изпълнението на програмата за декарбонизация, емисиите на CE Oltenia ще намалеят от 0,91 тона въглероден диоксид / мегаватчас през 2019 г. до 0,62 тона през 2025 г.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80911
  • GBP
    1
    2.28725
  • JPY
    100
    1.19659
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички