Как туристите изцеждат магическия остров Санторини


Как туристите изцеждат магическия остров Санторини
Снимка: iStock

16168

Едно от най-любимите места на туристите в Гърция – остров Санторини – все по-често е изправено пред недостиг на вода и проблеми с електричеството. Причината е ясна: огромният брой посетители, разказва Deutsche Welle.

За Сабрина Вайбел остров Санторини се е превърнал във втора родина. Любовта я отвежда там преди 30 години. Дъщеря ѝ в момента ръководи петзвезден хотел на острова.

Въпреки това през 2019 г. Вайбел е на път да напусне Санторини. "Хиляди хора, струпани плътно един до друг, изпълваха малките улички – не оставаше и сантиметър между туристите. Придвижването бе възможно само в група, а и имаше безкрайни задръствания – до такава степен, че хората, които искаха да отпътуват с ферибота, трябваше да слязат от автобусите си на върха на острова и да стигнат пеша до брега с багажа. Колите, насочили се към пристанището, бяха толкова много, че не можеха да помръднат", разказва тя. Гърция ограничава туристите на Санторини

Електрическата и водопреносната мрежа не издържат

Площта на Санторини е 76 кв. км, на острова постоянно живеят около 15 000 души. По официални данни на местните власти през 2019 г., т.е. преди пандемията, той е бил посетен от два милиона туристи. Но физикът Лукас Линос е убеден, че всъщност са били много повече, което има сериозни последствия за острова и неговите жители: "Тези два до три милиона посетители доведоха до претоварването на електрическата и водопреносната мрежа".

От 2012 г. до 2017 г. потреблението на вода на острова е нараснало с над 100%. А водоснабдяването и без това е сложно: питейната вода за Санторини се осигурява от континента – предимно с бутилки. Чешмяната вода не бива да се пие, защото представлява обезсолена морска вода. 6 прекрасни дестинации, които не искат да ги посетите

До момента това се е осъществявало чрез естествен филтрационен процес: морската вода прониква в дълбините на острова и по пътя си към горните слоеве на земната повърхност се обезсолява. На различни места на острова се правят сондажи, след което водата се филтрира още веднъж и се доставя на домакинствата. Водата обаче не достига, особено през лятото, и това води до прекъсвания във водоснабдяването, обяснява Лукас Линос.

"Природата страда от туризма"

Към това се добавя и обстоятелството, че във водата от чешмите все по-често има много високо съдържание на сол. Линос предполага, че заради рязко нарасналото потребление морската вода прониква до повърхността по-бързо, което възпрепятства естествения филтрационен процес. Гръцките острови - "зони, свободни от Covid-19"

"През последните 40 години туризмът повлия много силно на острова и на неговата природа – тя страда от туризма", казва Линос. Затова  той се е присъединил към инициатива, която се застъпва за устойчив туризъм на Санторини. И се надява, че принудителната пауза заради пандемията ще накара местните хора да преосмислят ситуацията и да се стигне до едно ново начало, което ще е много по-устойчиво.

Още от Туризъм


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.79566
  • GBP
    1
    2.28685
  • JPY
    100
    1.20351
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички