За десетилетие бежанците са се удвоили, Covid не ги спира


За десетилетие бежанците са се удвоили, Covid не ги спира
Снимка: Getty Images/Guliver

2189

Въпреки пандемията от коронавирус, броят на хората, бягащи от война и преследване, е продължил да нараства през миналата година, като глобалното разселване се е увличило до над 82 милиона - двойно повече отпреди десетилетие, съобщи ООН.

Нов доклад на агенцията на ООН за бежанците показва, че глобалните цифри за разселването са се увеличили с около 3 милиона през 2020 г. след вече рекордната година през 2019 г., оставяйки цял един процент от човечеството да бъде изкоренен и разселен, предаде БГНЕС.

Докладът подчертава как продължителните кризи като тези в Сирия, Афганистан, Сомалия и Йемен продължават да принуждават хората да бягат, а изригванията на насилие на места като Етиопия и Мозамбик причиняват нарастващо разселване.

Факт е, че броят на бежанците се увеличава за девета поредна година, макар да се очакваше ограниченията заради Covid-19 да намалят разселването.

По време на пандемията "всичко е спряло, включително икономиките, но войните, конфликтите, насилието, дискриминацията и преследването, всички фактори, които са подтикнали тези хора да бягат, продължават", каза ръководителят на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) Филипо Гранди пред АФП.

Агенцията на ООН установява, че към края на 2020 г. рекордните 82,4 милиона души живеят като бежанци или търсещи убежище, както и в така нареченото вътрешно разселване в рамките на собствените си страни, в сравнение с около 40 милиона през 2011 година.

Родени в изгнание

Като цяло 42% от разселените в света са момичета и момчета на възраст под 18 години. "Трагедията на толкова много деца, родени в изгнание, трябва да бъде достатъчна причина да се положат много по-големи усилия за предотвратяване и прекратяване на конфликтите и насилието," каза Гранди.

В края на 2020 г. около 26,4 милиона души живеят като бежанци, включително 5,7 милиона палестинци. Около 3,9 милиона венецуелци също са разселени извън техните граници, без да бъдат считани за бежанци, а 4,1 милиона души са регистрирани по целия свят като лица, търсещи убежище.

Вътрешно разселени

Но докато броят на бежанците и търсещите убежище остава относително равен през 2019 г., броят на хората, разселени в собствените им страни, се е увеличил с повече от два милиона до 48 милиона, се казва в доклада. Това може би не е изненадващо, като се има предвид, че факторите, които обикновено принуждават хората да бягат, не са изчезнали по време на пандемията, но възможността за преминаване на границите до голяма степен е останала. 

През 2020 г. най-малко 164 държави са затворили границите си заради Covid-19 и повече от половината от тях не са направили изключения за търсещите убежище и бежанците, бягащи заради нова надежда в живота си.

"В ситуация на засилен конфликт и насилие, в ситуация, в която границите са били трудни за преминаване поради Covid, неизбежно цифрата, която се е повишила, е тази на вътрешно разселените хора“, каза Гранди.

Подслонени

Миналата година повече от 11 милиона души са новозаселени - малко повече от 2019 г., като повечето от тях са само в шепа разтърсени страни и региони, показва докладът. Те включват Сирия, която след повече от десетилетие на война отброява 13,5 милиона души, разселени във или извън страната - повече от половината от нейното население и една шеста от общото разселване. В същото време над две трети от световните бежанци идват само от пет държави: Сирия, Венецуела, Афганистан, Южен Судан и Мианмар.

Редица нови кризи също са предизвикали значително разселване, се казва в доклада и с епосочва засегнатия от насилието в Етиопия регион Тигрей, от който изселването в Судан е от над 54 000 души само през последните месеци на 2020 г.

Стотици хиляди хора също се измъкват от смъртоносното насилие на джихадистите в Северен Мозамбик, а стотици хиляди са прясно изселени в размирния регион Сахел в Африка.

По-голямата част от световните бежанци са настанени в съседни на кризисни райони страни, главно в по-бедните части на света.

Турция остава домакин на най-голямото бежанско население в света - около 3,7 милиона, следвана от Колумбия с 1,7 милиона, Пакистан и Уганда с по 1,4 милиона и Германия с 1,2 милиона.

Дефицит на решения

Докато нуждите непрекъснато нарастват, решенията за разселените лица като че ли намаляват за миналата година. През 2020 г. само около 3,2 милиона вътрешно разселени лица и едва 251 000 бежанци са се завърнали в домовете си, отбелязвайки спад от 40 и 21 процента съответно от 2019 г. И само 34 400 уязвими бежанци са били презаселени в трети страни през миналата година - най-ниското ниво от 20 години, се казва в доклада.

"Решенията изискват глобални лидери и тези с влияние да оставят настрана различията си, да сложат край на егоистичния подход към политиката и вместо това да се съсредоточат върху предотвратяването и разрешаването на конфликти и осигуряването на зачитане на правата на човека", категоричен е ръководителят на ВКБООН.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83233
  • GBP
    1
    2.2729
  • JPY
    100
    1.1837
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички