Световната икономика ще се "лекува" дълго и трудно


Световната икономика ще се "лекува" дълго и трудно
Снимка: iStock

4062

Световната икономика се възстановява от дълбините на коронавирусната криза, но импулсът се забавя в най-засегнатите от Covid-19 страни, твърди Международният валутен фонд (МВФ) в нов доклад за големите икономики на страните от Г-20, съобщава Reuters. Втора вълна на Covid-19 ще удари още по-тежко икономиката

Докладът, публикуван преди виртуалните срещи тази седмица на финансовите представители и лидери от Групата на 20-те най-силно развити и развиващи се държави, подчертава неравномерното световно възстановяване и предупреждава, че кризата вероятно ще остави дълбоки, нееднакви белези.

В отделна публикация в своя блог управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева приветства значителния напредък в разработването на ваксини за справяне с коронавируса, който отне повече от милион човешки живота по целия свят и доведе до десетки милиони загубени работни места. Тя обаче предупреди, че предстоящият икономически път остава "труден и склонен към временен неуспех".

През миналият месец МВФ прогнозира свиване на световната икономика от 4,4% през 2020 г., като очаква тя да се върне към растеж от 5,2% през 2021 г., но подчерта, че перспективите за много от развиващите се пазари са се влошили.

Георгиева каза, че данните, получени след тази прогноза на фонда, потвърждават продължаващото икономическо възстановяване, като САЩ и други напреднали икономики са отчели по-силна от очакваното икономическа активност през третото тримесечие. Но най-новите данни за интензивно свиващите се индустрии в сферата на услугите показват, че се забавя възходящият импулс на икономиките, където се възражда коронавирусната пандемия.

Докато фискалните разходи от близо 12 трлн. долара и паричните политики в световен план са предотвратили още по-лоши икономически резултати, бедността и неравенството се увеличават и е необходима по-голяма подкрепа, каза МВФ.

Новите огнища на вируса и по-строгите ограничения за придвижването, както и забавянето в разработването и разпространението на ваксини могат да намалят растежа, да увеличат публичния дълг и да влошат икономическите показатели, предупреди шефът на МВФ.

Кристалина Георгиева призова страните от Г-20 да действат бързо и единно, за да осигурят непрекъсната подкрепа и да осигурят наличието на достатъчно ваксини по целия свят, като предупреди, че възстановяването не може да бъде запазено, ако пандемията не бъде победена навсякъде. Икономиката на Европа ще се възстанови по-бавно от очакваното

В началото на седмицата ръководителят на Световната здравна организация заяви, че лидерите на Г-20 са имали възможност да се ангажират финансово и политически с глобалната програма COVAX, създадена да предостави ваксини срещу Covid-19 на по-бедните страни.

По време на все още настоящия американски президент Доналд Тръмп САЩ заплашиха да се оттеглят от СЗО и отказаха да се присъединят към COVAX, но експерти казват, че неговият наследник, демократът Джо Байдън, може да промени курса, след като встъпи в длъжност на 20 януари догодина. Байдън обеща и да върне САЩ към Парижкото споразумение за климатичните промени от 2015 г., което Тръмп напусна.

Георгиева призова лидерите на Г-20 да се ангажират с увеличаване на инвестициите в зелени технологии и повишаване на цените на въглеродните емисии, оценявайки, че това може да стимулира световния брутен вътрешен продукт и да създаде около 12 млн. работни места в рамките на едно десетилетие.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81179
  • GBP
    1
    2.27361
  • JPY
    100
    1.16245
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички