Промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) предвиждат при погасяването на стари задължения за данъци и осигуровки да могат да се погасяват главниците, а след това лихвите. След като се изчистят задълженията първо на главниците спира начисляването на лихви и прекратява натрупването на нови задължения, съобщава БТВ.
Предложените изменения целят усъвършенстване на единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски и така да се подпомогнат задължените лица във временно финансово затруднение.
Също така, в производствата по принудително изпълнение по ДОПК се предоставя възможност за даване на разрешение за извършване на неотложни плащания от длъжника за всички видове публични задължения. Удължава се с една година срокът за плащане на публичните задължения, които е изтекъл преди 1 януари 2008 г. Така няма да се прилага редът за погасяване по чл. 169, ал. 4 от ДОПК.
Със заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат промени в Закона за ДДС, които са във връзка с Директива 2013/43/ЕС за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС по отношение на незадължително и временно прилагане на механизма за обратно начисляване във връзка с доставки на някои стоки и услуги, при които съществува риск от измами.
С директивата е предоставена възможност на държавите-членки да прилагат този механизъм незадължително и временно (минимум 2 години) до края на 2018 г. Механизмът за обратно начисляване е изключение от общия ред за облагане с ДДС и представлява ефективен инструмент в борбата с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане.
Предложено е механизмът да се прилага само за определена категория стоки - зърнени и технически култури, най-често използвани в сложни схеми за измами с ДДС. Основната цел от въвеждането на подобна мярка е в краткосрочен план да се намали значително нивото на данъчните измами и да се увеличи събираемостта на приходите.
Коментари