Нито един строителен проект не може да се осъществи без участието на архитект. Независимо дали започвате изграждане на нов дом, планирате основен ремонт на жилището си или подготвяте проект за търговско пространство, изборът на подходящ архитект е от ключово значение за крайния резултат. За да се уверите, че сте направили правилния избор и че ще работите добре с този специалист, е добре предварително да му зададете няколко важни въпроса, преди да подпишете договор за сътрудничество.
Изборът на архитект не е решение, което трябва да бъде прибързано или лекомислено, тъй като той играе ключова роля в реализацията на вашия проект. Архитектите се грижат за необходимата документация, излагат вашите идеи, желания и нужди в проект. Професионалният архитект не е просто човек, който отговаря за проектите - той е специалист, който от вашата идея ще създаде функционално и естетически привлекателно пространство.
Намирането на архитект не винаги е лесна задача. С поставянето на тези 8 въпроса, вие ще получите по-добра представа за работата на потенциалния архитект, неговия опит и подход към проектирането, което ще ви помогне да вземете правилното решение.
Имате ли опит с подобни проекти?
Архитектурата е многостранен термин и обхваща широк спектър от проекти – от жилищни и търговски площи до индустриални съоръжения. Архитектите често имат своя тясна специалност. Затова е важно архитектът да има опит с проекти с подобен обем и стил, за да може да отговори на вашите желания и нужди. Трябва да разберете дали архитектът е работил по проекти с подобен размер, стил и сложност, за да сте сигурни, че ще отговори на вашите изисквания.
Какви са вашите квалификации и лицензи?
Проверката на квалификацията на архитекта е решаваща стъпка, преди да вземете решение за по-нататъшно сътрудничество. Всеки архитект трябва да има съответните лицензи и сертификати за работа. Разберете дали архитектът има необходимите проектна правоспособност.
Разглеждане на предишни работи и отзиви
Прегледът на портфолиото и дори контактът с предишни клиенти ще ви помогнат да оцените качеството на работата на архитекта и неговата отдаденост на работата, както и досегашния му стил. Предишни клиенти могат да ви предоставят информация за своя опит и удовлетворение от работата с архитекта - дали е бил професионалист, дали е спазвал договорените срокове, как е протекла комуникацията и как се е справял с предизвикателствата.
Как ще изглежда процесът на работа, от идеята до реализацията?
Всеки архитект има свой собствен начин на работа, затова е важно още в началото да се информирате как ще протече проектът през всички фази – от идеен проект, през техническа документация, до евентуален надзор на изпълнението. Допълнителни въпроси, които можете да зададете на архитекта и които ще ви помогнат да разберете как ще изглежда по-нататъшното ви сътрудничество са: Колко време отнема изготвянето на технически чертежи? Как участвате в получаването на необходимите разрешителни? Какъв е вашият подход към работата с изпълнители?
Важно е да знаете, че сроковете за проектиране може да варират в зависимост от сложността на проекта, бюрократичните процедури и други фактори. Веднага можете да попитате архитекта какви са най-честите причини за забавяне. Опитен архитект ще ви даде реалистична времева рамка и план за справяне с потенциални проблеми.
Каква е цената на вашите услуги?
Цената е решаващ фактор за мнозина. Важно е своевременно да научите точната цена на услугите на архитекта и факторите, които може да повлияят на промяната на цената, преди да сключите споразумението. Цените на услугите на архитекта ще варират значително в зависимост от това от какво се нуждаете. Например, цените на индивидуалните проекти за жилищни сгради обикновено варират между 2 и 5 % от общата стойност на инвестицията. Типовите проекти ще бъдат значително по-достъпни, не ви дават много свобода и всякакви промени ще оскъпят проекта. Цената на идеен проект за ремонт или саниране на апартамент, както и адаптация на таванско помещение или мансарда варира от 45 до 65 лв/m2. Говорейки за пари, има още един важен въпрос:
Как подхождате към бюджета и контрола на разходите?
Едно от най-важните неща е архитектът да е наясно с вашия бюджет и ясно да му кажете горната граница, която сте готови да похарчите. По този начин той ще може да оптимизира разходите без компромис с качеството. Проектирането не е само въпрос на функционалност и естетика; архитектът трябва да знае как да предотврати ненужните разходи, без да компрометира качеството на строителството. Доброто планиране на бюджета ще предотврати допълнителни, "скрити" разходи и ще ви позволи да избегнете финансови проблеми.
Как общувате с клиентите и колко често?
Ключът към успеха на всеки проект е добрата комуникация. За да сте в крак с всички промени и решения на архитекта, договорете се в началото колко често ще имате срещи и как ще бъдете информирани за напредъка на вашия проект. Ясната и редовна комуникация с архитекта значително намалява недоразуменията по време на изпълнението на проекта.
Какви са следващите стъпки, ако реша да си сътруднича с вас?
За да разберете какво да очаквате, попитайте за следващите стъпки – от подписване на договора и първи срещи, до изработване на идеен проект и получаване на необходимите разрешителни. Някои от основните стъпки са: определяне на задълженията на двете страни и подписване на договора, събиране на данни и създаване на първи скици, изработване на техническа документация и получаване на разрешителни...
Коментари