Европарламентът даде зелена светлина на "Two Pack"


Европарламентът даде зелена светлина на "Two Pack"
Снимка:

506

Законодателният пакет за икономическо управление, известен още като „two pack“, бе приет от Европейския парламент днес. Той ще допринесе в по‑висока степен за постигането на растеж и ще гарантира повече демократичен контрол над новите правомощия на ЕК по отношение на бюджетите на страни от еврозоната, съобщават от ЕП. Законодателството въвежда и ясни правила за страните, които търсят финансова помощ от ЕС.

Депутатите, водени от докладчиците Жан-Пол Гозес от Франция и Елиса Ферейра от Португалия, не направиха радикални промени по отношение на първоначалните цели на законодателния пакет, но добавиха редица разпоредби, адресиращи нуждата от стимулиране на растежа и заетостта. Те добавиха и много клаузи, подобряващи прозрачността и демократичната отчетност.

Измененията, направени от Парламента, гарантират, че новите закони ще допринесат в по‑висока степен за постигането на растеж. Например бюджетните оценки, които Комисията извършва, страна по страна, ще трябва да бъдат по-изчерпателни, за да се гарантира, че бюджетните съкращения няма да бъдат за сметка на инвестиции с потенциал за растеж.

Когато от държавите се очаква да направят значителни съкращения, усилията им не трябва да подкопават инвестициите в образование и здравеопазване, особено в страните с тежки финансови затруднения, заявиха членовете на ЕП. Освен това, графици за намаляване на дефицита на дадена държава трябва да се прилагат по‑гъвкаво при извънредни обстоятелства или при тежки икономически спадове.

Увеличените правомощия на Комисията ще се наблюдават по‑отблизо от държавите членки и от Европарламента, за да се гарантира повече отговорност и легитимност. Например правомощията на Комисията за налагане на допълнителни изисквания за отчетност ще трябва да се подновяват на всеки три години, като само ЕП или Съветът ще могат да ги отменят.

Работата на т. нар. Тройка - ЕК, ЕЦБ и МВФ, по отношение на икономическите реформи в страните в затруднение, ще бъде предмет на повече надзор, като по този начин ще се повиши прозрачността и демократичната отчетност.

Последната част от споразумението засяга Европейския фонд за обратно изкупуване.

Според компромиса, постигнат с държавите членки, ЕК ще „създаде експертна група, която да извърши задълбочен анализ за възможните предимства, рискове, изисквания и пречки за частична замяна на националното емитиране на дълг със съвместно емитиране под формата на фонд за обратно изкупуване и европейски ценни книжа“.

Експертната група ще представи заключенията си до март 2014 година. Комисията ще ги оцени и ако е необходимо, ще внесе законодателни предложения преди края на мандата си.

Комисията се ангажира също така да проучи до лятото на 2013 година възможностите в рамките на Пакта за стабилност и растеж да бъдат предвидени някои еднократни публични инвестиции. До края на 2013 година следва също така да се разработи и система за предоставяне на финансова подкрепа за реформи за повишаване на конкурентоспособността на държавите членки.

Споразумението трябва да бъде официално одобрено от Съвета. Правилата ще се прилагат за следващия бюджетен период за страните от еврозоната, т.е. бюджетите им за 2014 година.

  • Етикети:

Още от ЕС в развитие


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички