Банкери: Няма предпоставки за сваляне на лихвите


Банкери: Няма предпоставки за сваляне на лихвите
Снимка:

424

Банковите лихви през 2012 година ще се запазят близо до сегашните си нива.

Тази прогноза направи председателят на управителния съвет на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян в отговор на призива на финансовия министър, че е време лихвите да паднат, съобщи Би Ти Ви.

Лихвите в една пазарна икономика се диктуват от пазара, а не от БНБ, нито от Министерството на финансите, е позицията на банкерите.

По данни на асоциацията лихвите по кредитите в момента са на нивата от 2008 година. Въпреки това анализът показва, че българите предпочетат да държат парите си на влог и се въздържат от потребление, а фирмите се въздържат от инвестиции.

Според финансовия министър кредитният рейтинг на страната ни е достатъчно основание за понижението на лихвените нива. Банките обаче напомнят, че този рейтинг е сред ниските в Европа.

При ипотечните кредити страната ни е с по-ниски лихви от Унгария и Румъния, но има чувствителна разлика с Чехия, Германия, Словения, Словакия, където лихвите са почти двойно по-ниски. При ипотечните кредити сме близо до нивата в Полша и Румъния. Но отново драстични разлики има в сравнение със Словения.

При депозитите за срок до 2 години страната ни е почти на върха в класацията за високи лихви. По-висока цена за спестяванията си получават румънците.

Банкерите казват , че едва ли можем да очакваме чувствителна промяна в лихвите през тази година, макар че и днес те бяха атакувани от министъра на финансите.

  • Етикети:

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83957
  • GBP
    1
    2.26558
  • JPY
    100
    1.18888
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички