Фармацевти: Намалението на надценката монополизира пазара на дребно


Фармацевти: Намалението на надценката монополизира пазара на дребно
Снимка:

635

Намалението на надценките на лекарствените продукти с 2%, което бе прието от Министерски съвет, ще доведе до понижаване на качеството на фармацевтичните услуги, фалити на аптеки и монополизиране на пазара на дребно от корпоративни структури.

За това алармираха от Българския фармацевтичен съюз.

Според тях приетото изменение не цели реално подобряване на достъпа на пациентите, тъй като цените на лекарствени продукти няма да се намалят.

Както бе посочено от министър-председателя по повод намалението на ставката на ДДС с 8%, това няма да доведе до намаляване на цените на лекарствените продукти, тъй като начинът на ценообразуване и контрол върху носителите на разрешения за употреба ще доведе до компенсиране на намалението от 8%.

Последното важи в още по-голяма степен за намалените надценки на търговците на едро и на дребно с по 2%.

Тъй като от немотивирания размер на намаление е видно, че не се търси подобряване на достъпа на пациентите до лекарствени продукти, очевидно, се цели преразпределяне на пазара на лекарствени продукти, като се елиминират най-слабите представители на малкия и среден бизнес.

Подобна политика, обслужваща корпоративни интереси, ще има необратими последствия за влошената бизнес среда в търговията на дребно и на едро на лекарствени продукти, като понятието здравни услуги, каквито са фармацевтичните, явно не съществува за държавата, категорични са от съюза.

Популизмът да се поставят пациентите и техните организации пред дилемата дали подкрепят намаление на цените на лекарствените продукти или не, показва липсата на доводи и стратегия в изпълнителната власт. Защо министърът на здравеопазването не се опита в името на същите пациенти, част от които са и магистър-фармацевтите, да защити намаляване на цените на производителите по прозрачни механизми?

Намаляването на надценките на търговците на едро и на дребно е най-лесният и безперспективен ход в реформата на ценообразуването на лекарствените продукти, като пълната му неефективност се доказва от 2007г. до момента, категорични са от Съюза.

Твърдението на министъра на здравеопазването, че лекарствените продукти в Естония са по-евтини е опит за непрофесионално отклоняване на дискусията, имайки предвид, че в Естония ДДС върху лекарствените продукти е 9% и че над 90% от аптеките са собственост на няколко търговеца на едро, които кумулират надценката на търговец на едро и на дребно.

Също така, в Естония към надценката на реимбурсираните продукти се прибавя и такса за отпускане на продукт, която е в рамките на 2,50 и 6,25 лева за всеки отпуснат продукт, като за ниските ценови нива надценката на аптека е от 30% до 40% от цената на търговец на едро.

Последното доказва, че примерите, които се дават са подвеждащи или че държавата защитава интересите на тези, които искат в България 90% от аптеките да са собственост на няколко вертикално интегрирани структури, завършват от Съюза.

  • Етикети:

Още от Здравеопазване


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички