Ще работим интензивно за участие в Европейския енергиен съюз, заяви Петкова


Ще работим интензивно за участие в Европейския енергиен съюз, заяви Петкова
Снимка: БГНЕС

1422

България ще работи усилено за участие в Европейския енергиен съюз. Преди два дни европейските лидери подкрепиха изграждането му и до края на 2015 година предстоят първите стъпки за неговата реализация. С тези думи министърът на енергетиката Теменужка Петкова се обърна към участниците в първото заседание на общата комисия "Икономика, инфраструктура и енергетика" на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ), предаде БГНЕС.

Българското народно събрание е домакин на първото заседание на тази комисия, като в него участват делегации от девет парламента от страните-членки на Асамблеята. Те ще обсъждат доклад на комисията на тема "Подобряване на енергийната ефективност в Югоизточна Европа" и ще приемат резолюция.

Председателството на днешното събитие е не само признание, но и голяма отговорност, която страната ни ще оправдае, каза Теменужка Петкова. В областта на енергетиката има потенциал за значителен прогрес, посочи Петкова и обърна внимание на решението на Европейския съвет за създаване на Европейския енергиен съюз, взето преди два дни. До края на 2015 година предстоят първите стъпки за неговата реализация, а България ще работи много интензивно за участие в него, подчерта енергийният министър.

Ефективното функциониране на бъдещия енергиен пазар ще направи по-независими и конкурентоспособни икономиките на държавите-членки, добави Петкова и обясни, че един от основните приоритети е диверсификацията на източниците на природен газ. Ключово значение в тази посока има проектът за интерконекторна връзка с Гърция, подчерта Петкова. Интерконекторът с Турция е друга възможност за свързване с Южния газов коридор, а до края на 2015 година очакваме да влезе в действие и интерконекторът с Румъния, каза Теменужка Петкова пред членовете на комисията.

Енергийният министър съобщи, че България има уверение от нашите европейски партньори, че реализацията на интерконектора с Гърция ще се финансира от Европейската комисия.

Друг ключов проект за преодоляване на енергийната зависимост е идеята за изграждане на газов хъб в България, каза Петкова. По думите й, той може да разчита както на руски газ, така и на добив от България, а може да се захранва и от Каспийския регион. Петкова коментира, че България има стратегическо географско положение, добра газопреносна мрежа и собствено газохранилище, което са добри предпоставки у нас да се изгради такъв хъб. "Реализацията на всички тези проекти ще даде независимост и стабилност, от които се нуждае Източна Европа", подчерта Теменужка Петкова.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички