Дацов: Данък върху доходите, наложен от общините, ще натовари бизнеса


Дацов: Данък върху доходите, наложен от общините, ще натовари бизнеса
Снимка: БГНЕС

1626

Налагане на 2% данък върху доходите в полза на бюджетите на общините може да доведе до допълнително натоварване на бизнеса, намаляване на икономическата активност и конкурентоспособността. По-добре ще бъде налагането на неутрален данък, който да засяга чуждестранните туристи при потребление. Това каза общинският съветник в София и бивш зам.-министър на финансите Любомир Дацов по повод новата идея пред БНР.

По думите му вдигането на данъци никога не е положително, но има необходимост обаче общините да разполагат с повече средства.

"Трябва да бъде направен анализ, който да открие структурните дефицити в кои общини са и какви са необходимите средства за запълването им. Проблемът е, че, според мен, никой не си е направил труда да направи такъв анализ", каза той.

Дацов смята, че държавата трябва да избере икономически неутрален данък, който да има най-малко негативно влияние върху заетостта и стабилността в икономиката.

"Данъкът върху общия доход е лесен за администриране, но той влияе пряко върху разходите на труд на бизнеса и увеличава себестойността на която и да е стока. При равни други условия това намалява конкурентоспособността на родните фирмите. С близо 18% беше увеличен токът за бизнеса и ако сега се въведе допълнителен данък, който директно натоварва разходите на фирмите, това би ударило и заетостта, и конкурентоспособността на българските стоки", заяви още той.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83027
  • GBP
    1
    2.27568
  • JPY
    100
    1.18127
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички