Гигантът Shell продължава да търгува с руски газ повече от година след поетите ангажименти


Гигантът Shell продължава да търгува с руски газ повече от година след поетите ангажименти
Снимка: iStock

2468

Англо-холандската енергийна група Shell продължава да търгува с руски газ над година, откакто обеща да се оттегли от енергийния пазар на Русия, предава BBC. Компанията е участвала в почти 1/8 от руския износ на газ по море през 2022 г., сочи анализ на Global Witness.

Олег Устенко, съветник на украинския президент Владимир Зеленски, обвини Shell в приемане на „кървави пари“. От компанията посочват, че сделките са резултат от „дългосрочни договорни ангажименти“ и не нарушават законите или наложените санкции.

Наскоро, на 9 май, голям танкер, с капацитет да превозва над 160 000 куб. метра втечнен природен газ, отплава от пристанището „Сабета“, на полуостров Ямал. Товарът, който пренася, е купен от Shell, с крайна дестинация Хонконг. Това е един от 8-те товара с LNG, които Shell е купила от хъба в Ямал тази година, сочат данни на Kpler, анализирани от Global Witness.

През 2022 г. Shell представляваше 12% от търговията с LNG на Русия по море и е сред 5-те най-големи търговци на LNG с произход от Русия тази година.

През март 2022 г., в първите седмици след войната в Украйна, Shell се извини за купуването на товар с руски петрол и заяви, че възнамерява да се оттегли от руския пазара на изкопаеми течни горива. Компанията заяви, че ще спре да купува руски петрол, ще продаде своите бензиностанции и други активи и в Русия, което и направи. Тя също прекрати съвместните си предприятия с държавния енергиен гигант „Газпром“.

Shell заяви, че ще започне „поетапно изтегляне от руски петролни продукти, тръбопроводен газ и LNG“. Но предупреди, че ще е „сложно предизвикателство“. Оттогава компанията продължава да приема товари с втечнен газ от две руски пристанища – това в Ямал и едно на остров Сахалин.

Shell имаше малък дял в газовия проект на Сахалин, но се отказа от него през септември 2022 г. Въпреки това групата още спазва договора си с Novatek, който я задължава да купува 900 000 тона LNG годишно от терминала в Ямал до 2030 г., подчертава Reuters. Novatek е втората по големина газова компания в Русия и данъците, които плаща, са значителен принос към бюджета на руското правителство.

„Съвсем просто е: като продължава да търгува с руски газ, Shell влага пари в джобовете на Путин и помага да се финансира бруталната агресия на Русия срещу народа на Украйна. Огромните суми, които Shell и цялата петролна индустрия влагат в Русия, трябва да се използват за подпомагане на възстановяването на Украйна, вместо да пълнят джобовете на своите акционери“, изтъква от своя страна Устенко.

Междувременно говорител на Shell посочи, че компанията е спряла да купува руски LNG на спот пазара, но още изпълнява някои дългосрочни договорни ангажименти.

„Има дилема между оказването на натиск върху руското правителство заради зверствата му в Украйна и осигуряването на стабилни, сигурни енергийни доставки. Правителствата трябва да вземат решение за невероятно трудните компромиси, които трябва да бъдат направени“, изтъква той.

Shell е най-големият търговец на LNG в света, който не е обект на европейски санкции, реализирайки милиарди долари печалба от търговия с петрол и газ през 2022 г. Същевременно Русия сериозно намали доставките си на газ по тръбопроводи миналата година, но увеличи количеството газ, доставяно с кораби, включително за Европа.

Великобритания не е внасяла руски газ над година, докато политиците от ЕС се опитват да намалят количеството руски LNG, който блокът внася. През март еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон призова страните и фирмите да спрат да купуват руски газ и да не подписват нови договори.

Официално становище на Shell plc

"Shell взе твърдо решение да се оттегли от всички свои бизнеси с въглеводороди в Русия, като спряхме всички покупки на руски суров петрол, както и товари на рафинирани продукти, като например дизел, изнасяни от Русия", гласи официално становище на Shell plc, изпратено до редакцията на Expert.bg.

"Също така излязохме и от целия си бизнес надолу по веригата в Русия, включително от веригата бензиностанции. Вече не сме част от никакви съместни предприятия с Газпром, които извършват дейност на територията на Русия", посочват от компанията.

"Shell спря да купува руски втечнен природен газ на спот пазара, но все още има някои дългосрочни договорни ангажименти. Това е в пълно съответствие със санкциите, приложимите закони и разпоредби на страните, в които оперираме. Бяхме напълно открити и ясни по този въпрос. Съществува дилема между оказването на натиск върху руското правителство заради военните зверства в Украйна и осигуряването на стабилни и сигурни енергийни доставки. Правителствата във всяка страна са тези, които трябва да вземат решение кои са изключително трудните компромиси, които трябва да бъдат направени.", добавят от Shell.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Гигантът Shell окончателно се сбогува с Русия

Пореден европейски петролен гигант изненада с по-висока от очакваната печалба

Гигантът Shell разби всички рекорди: Отчете най-голямата печалба в историята си

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82549
  • GBP
    1
    2.2837
  • JPY
    100
    1.16398
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички