Обявите за работа в сайта JobTiger през април са драстично намалели - те са с около 1400 обяви за работа по-малко спрямо март, което е спад от 3 на сто, като на годишна база намалението е с цели 9 на сто или 4000 предложения по-малко спрямо 2024 г. Това показва месечният анализ на компанията за търсене и намиране на работа JobTiger.
По сектори
В повечето сектори се наблюдава спад на предложенията. С по-малко предложения в порядъка 5 - 10 процента са секторите "Търговия и продажби", "Административни и обслужващи дейности", "Строителство", "Производство", "Логистика и транспорт", "Счетоводство, одит, финанси", "Здравеопазване и фармация", "Маркетинг и реклама".
Още: В тези сектори обявите за работа растат драстично
Три процента увеличение в обявите за работа има в секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Високи технологии".
На годишна база също се наблюдава по-малко обяви в повечето сектори. Подобно на предходните месеци продължава намаленото предлагане в секторите „Маркетинг и реклама“ и „ИТ“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Строителство“.
В разпределението на обявите през април секторът "Търговия и продажби" продължава да заема над една четвърт от общото предлагане в страната с 26 на сто. След него се нареждат секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" (18 на сто), и "Производство" (16 на сто). Следват "Административни и обслужващи дейности" (11 на сто), "Логистика и транспорт" (10 на сто), ИТ (7 на сто), "Строителство" (5,3 на сто), "Здравеопазване и фармация" (5 на сто), "Счетоводство, одит, финанси" (4,5 на сто), "Маркетинг и реклама" (3 на сто) и "Изкуство" (1 на сто).
Още: Обявите за работа отново намаляват
Работа от вкъщи
Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа е намалял с 3% през април. Общият брой на този тип предложения е около 3200. В сравнение със същия период миналата година също отчитаме спад от 7%, което е 225 обяви по-малко.
Като дял спрямо общия брой обяви този тип предложения заемат 8% от предлагането през февруари.
Предлагане по градове
Общият брой на обявите във водещите областни градове е намалял с 6%. Динамиката в градовете е, както следва: София (-9%), Пловдив (-5%), Варна (-3%), Бургас (4%), Русе (2%) и Стара Загора (-7%).
Като дялово разпределение в София обявите са 37%, а в останалите градове съотношението е следното: Пловдив (9%), Варна (9%), Бургас (5%), Русе (3%) и Стара Загора (2%).
Коментари