Контрол над разходите – по-лесно да се каже, отколкото да се изпълни


Контрол над разходите – по-лесно да се каже, отколкото да се изпълни
Снимка:

Проследяването на разходите и ограничаването на ненужните харчове са основни правила, които би трябвало да следва всеки, разтревожен за семейния си бюджет. Звучи лесно на теория, но когато опре до конкретния избор кои пера да съкратим, сме изправени пред значителни трудности. Как да се научим да подреждаме приоритетите си, съветва кредитният експерт на CreditSesame.com Тони Уол.

Определете жизнено необходмите разходи

Първата крачка е да преценим кои са разходите, без които просто не можем да минем. Дори и да не живеем под наем, вероятно изплащаме ипотечен кредит, а и трудно ще спестим от битовите сметки като ток или вода.

Не изключвайте мобилния си телефон, но го използвайте само по необходимост и в никакъв случай не забравяйте здравното осигуряване.

Съберете всички тези разходи и извадете сумата от общите си приходи. Остава да видите за какво можете да похарчите остатъка.

Планирайте как да намалите дълговете си

Подобно на американцит, вече и много българи живеят под бремето на дълговете, като в най-тежко състояния вероятно са тези, прибегнали по една или друга причина до „бързите кредити”. Кредитните карти също са голямо изкушение – те ни затрудняват при усилията ни да ограничим импулсивните покупки.

Не забравайте – ако не погасявате задълженията си редовно, ще затъвате все по-дълбоко, затова всички вноски по заеми би трябвало да влязат в категорията „жизнено необходими разходи”. Освен това обаче, е време да помислите и как да стопите тежащото ви финансово бреме. Започнете с изплащането на тези кредити, чието обслужване е най-скъпо, а лихвите – най-високи.

Идентифицирайте спестовните си цели

За какво спестявате и каква е крайната ви цел? Помислете и го запишете черно на бяло. Първо – необходимо е да отделите известна сума за кризисни ситуации, след това мислете и за другите приоритети, като пенсионен фонд и образованието на децата.

Колко пари приблизително ще ви трябват, ако смятате след 10 години да си купите собствен дом? Разделете сумата на 120 и ще видите колко трябва да отделяте всеки месец. Можете ли да си го позволите? Ако не – преразгледайте целите си.

Не забравяйте и по-краткосрочните си планове – лятната отпуска, нов лаптоп или поправката на автомобила.

Оставете си пространство за маневри

Трудно ни е да си го признаем, но никой не е съвършен. Ще допускате грешки, ще харчите повече, отколкото сте очаквал, ще има непредвидими ситуации. Затова – оставете си достатъчно пространство за маневри. Например – прибавете 5% или 10% към сумата на разходите, която сте изчислил. Ако в края на месеца тези пари не са ви потрябвали – прибавете ги към спестяванията си, или просто се поглезете. Заслужили сте си го.

Анна Уолф

  • Етикети:

Още от BizBuzz


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.66213
  • GBP
    1
    2.26763
  • JPY
    100
    1.15103
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички