Българите са сред най-недоволните от живота си в света


Българите са сред най-недоволните от живота си в света
Снимка:

412

България е на 132 място по удовлетвореност от живота в изследване на британския институт Легатум, обхванало 142 държави по света.

Страната ни се нарежда на 48 място в класацията по просперитет.

Причините за българското недоволство идват от лошото управление и слабата икономически конюнктура. 26% от българите са доволни от жизнения си стандарт, докато по света средният показател е почти три пъти по-голям – 62,8%.

Българите остават недоволни и от съдебната система, на която се доверяват 22,6%. Нашите съграждани (22,6%), за разлика от хората по света (81,7%), не вярват, че с упорит труд се постигат резултати.

Въпреки че Европа не може да се справи с дълговете и бюджетните си проблеми, създаващи рискове за цялата световна икономика, европейските страни отново окупираха първите места в глобалния рейтинг на проспериращите държави.

Класацията оценява постиженията на всяка страна по 8 категории: икономическа мощ, делови климат, ефективност на управлението, образователна система, ниво на здравеопазване, сигурност и върховенство на закона, лична свобода, социален капитал. В 142 страни, които са обхванати от изследването, живеят 96% от населението и се произвежда 99% от световния БВП.

Първите три места се заемат от Норвегия, Дания и Швеция. В първата петица влизат още Австралия и Нова Зеландия. Шеста е Канада, а на останалите места в първата десетка са само европейски държави – Финландия, Холандия, Швейцария и Ирландия.

Главната сензация е понижаването на САЩ. Родината на "американската мечта", която се сблъсква с нисък икономически растеж и растящ държавен дълг, е изпаднала от първата десетка и сега е 12-та. САЩ са отбелязали спад в пет от осемте категории. Авторите на класацията констатират с тревога: "Американската мечта е в опасност".

Втората световна икономика Китай е 55. Поднебесната също е регистрирала спад с три места. От останалите страни членки на БРИК най-лошо класиране е постигнала Индия, която е слязла с цели десет места на 101 позиция. Бразилия е 44, слязла с две места надолу. Русия е на 66 място, което е спад със седем позиции.

Към класацията на института Легатум трябва да се подхожда с известна предпазливост, отбелязва БГНЕС. Освен данните от статистиката тук важна роля играят и различните допитвания, направени сред населението във включените страни. Това означава, че тяхната субективна оценка на положението в тяхната държава, може значително да изкриви резултатите както в положителна, така и в негативна посока.

Например Израел, чиято здравна система е прочута със своето качество в цял свят, е заела в категорията "Здравеопазване" едва 35 място. Този резултат е получен, защото 60% от гражданите са заявили, че са "удовлетворени" от качеството на предлаганите медицински услуги.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80078
  • GBP
    1
    2.28624
  • JPY
    100
    1.15559
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички