Гърция: три месеца и край?


Гърция: три месеца и край?
Снимка:

520

Ще прескочат ли гърците трапа или ще фалират още сега? Отговорът на тези въпроси, вълнуващи цяла Европа, могат да дойдат по-бързо, отколкото ни се иска - още през първото тримесечие на 2012 година.

Не беше оптимистично новогодишното приветствие на Лукас Пападимос. Една "много тежка година си отива" и започва още "една много тежка година". С тези думи той подготви гърците за нови жертви. Според новия премиер опасността от държавен банкрут все още съществува.

"Ние трябва решително да продължим с нашите усилия, за да не отидат напразно досегашните жертви и да не се превърне кризата в катастрофален държавен банкрут", предупреди Пападимос.

Според него решенията, които трябва да бъдет взети в следващите три месеца, ще определят пътя на Гърция за идните десетилетия.

Гърция на кръстопът

Ще преживеем ли Новата година? - пита на заглавната си страница седмичникът "Прото тема" и попарва надеждите на читателите си: "В най-добрия случай ще ни е по-зле, отколкото през 2011-та. А в най-лошия страната е заплашена от пълен провал", пише вестникът.

Най-големият ежедневник "Та неа" излезе с карикатура на Пападимос, изобразен като Дядо Коледа. Само дето тази година той не донесе подаръци на гърците. Джобовете му са празни. За сметка на това премиерът ще трябва да "бръкне" надълбоко в джобовете на гърците и да събере подаръците, раздавани от неговите предшественици в продължение на десетилетия.

Същевременно продължава спадът в гръцката икономика. Сдружението на търговците на дребно очаква 60 000 фирмени фалити само за тази година. Не е ясно дали повишението на данъците ще помогне с нещо, и то без да задуши още повече конюнктурата. Но Пападимос няма избор. Условията на кредиторите са сурови. Тази година гърците трябва да намалят бюджетния дефицит от 10 на 4,7 процента, а до 2015 година дефицитът трябва да падне до 1,1 на сто от БВП.

Кошмарен сценарий

На 16 януари шефовете на "Тройката" отново пристигат в Атина. Този път те няма да се задоволят с формална проверка на бюджета, а очакват да видят напредък в структурните реформи и приватизацията. За да издържи изпита пред "Тройката", Гърция трябва още през първите две седмици на Новата година да предприеме нови пенсионни съкращения, да уволни 30 000 държавни служители и да прокара пътя за данъчна реформа.

До края на януари трябва да приключат и преговорите с частните кредитори за опрощаване на част от дълговете. Това е едно от условията за отпускане на новия помощен пакет за Гърция, одобрен на срещата на върха на ЕС в края на октомври. През март гръцкият финансов министър очаква и първия транш от новия спасителен пакет в размер на 89 милиарда евро. 30 милиарда са предвидени за опрощаването на част от дълговете, други 39 милиарда са предназначени за рекапитализиране на гръцката банкова система.

14 милиарда ще отидат за погасяване на държавни облигации. За пенсии и възнаграждения в обществения сектор остават 6 милиарда. Ако траншът не постъпи, Гърция става неплатежоспособна в края на тримесечието. В най-лошия случай ще се стигне до неконтролиран държавен банкрут и принудителна раздяла с еврото.

Това е кошмарен сценарий, обрисуван вече от директора на Гръцката централна банка Георгиос Провополус: "Завръщането към драхмата ще бъде истински ад", заяви той и очерта заплахите за Гърция: "Лошо снабдяване със суровини и петрол, липса на основни хранителни продукти, масивна загуба на покупателна способност, завръщане към бартерната търговия и масова нищета."

Борба за оцеляване

Новият премиер на Гърция трябва да предотврати този сценарий на ужаса. Дали това ще му се удаде е под въпрос. Защото той вероятно ще управлява още три месеца. "Още преди Великден в Гърция трябва да се проведат парламентарни избори", настоя в края на седмицата лидерът на консерваторите Самарас. Според анкетите консерваторите в момента изпреварват социалистите, като получават 21,4 процента от гласовете. Социалистите биха получили едва 12,6 на сто.

Почти 48 процента от анкетираните не са решили за коя партия да гласуват. Още отсега е ясно, че нито една от двете големи партии няма да бъде в състояние да получи съответното мнозинство, за да управлява. Все пак четирима от всеки десет участници в анкетата смятат, че в такъв случай безпартийният Пападимос трябва да остане на премиерския пост. Президентът Папуляс вижда страната си в "национална борба за оцеляване". В новогодишното си послание към гръцкия народ той заяви: "Или ще постигнем успех през 2012 година, или окончателно ще се провалим."

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82447
  • GBP
    1
    2.28285
  • JPY
    100
    1.17284
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички