Бюджетната комисия одобри въвеждането на временни синдици


Бюджетната комисия одобри въвеждането на временни синдици
Снимка: БГНЕС

1508

Комисията по бюджет и финанси към НС прие почти без дебати и възражения промените в Закона за банковата несъстоятелност, които въвеждат институцията на "временен синдик".

Въпросните поправки бяха анонсирани в Народното събрание от премиера Бойко Борисов, след което на няколко заседания на работна група с участието на управляващи и опозицията бяха оформени и анонсирани като единодушно подкрепени от всички парламентарно представени партии с изключение на "Атака". При гласуването днес в бюджетната комисия текстовете бяха приети с гласовете "за" на всички депутати, с изключение на представителя на "Атака", който гласува "въздържал се", предаде БГНЕС.

Временният синдик ще се назначава от съда по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете и ще се отчита пред министъра на финансите. Временният синдик ще има правомощия да представлява банката с отнетия лиценз и с неговото назначаване се прекратяват правомощията на квесторите. Негово задължение ще е да управлява текущите дела на банката и да опазва, попълва и управлява имуществото й.

Той ще получава, съхранява и води търговските книги и търговската кореспонденция на банката, както и ще може да "издирва и уточнява имуществото на банката". Временният синдик ще може да прави искания за прекратяване, разваляне или унищожаване на сделки, по които банката е страна, да завежда от нейно име дела, както и да събира парични вземания на банката.

Със съгласието или по предложение на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете, временният синдик ще може да възлага на лица, притежаващи необходимия международен опит в разследване на банкови фалити, да извършват действия по проследяване на активи. Те ще могат да препоръчват на временния синдик действия за запазване и връщане в имуществото на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона. На практика това е текстът, който отваря възможност за международен одит върху парите от КТБ и при бъдещи подобни случаи.

Временният синдик ще се разпорежда с паричните средства на банката, включително със сумите по банковите сметки, по които банката е титуляр, ако това се налага във връзка с управлението и запазването на имуществото или извършването на други разноски. В промените е записано също така, че синдикът, временният синдик или Фондът за гарантиране на влоговете могат да предявяват искове пред съда по несъстоятелността за връщане на получено имущество с произход от банката срещу всяко трето лице, ако то не е изпълнило насрещна престация или тя е на значително по-ниска стойност от полученото, както и ако полученото е под формата на парична или непарична вноска в капитала му.

На практика временните синдици ще могат да преразглеждат и подлагат под съмнение състояли се вече разпоредителни сделки с активи на банката, като предявяват искове за отмяната на сделки, когато те са в нарушение на закона или нарушават масата на несъстоятелността на банката. По всяка вероятност още утре текстовете ще влязат в пленарна зала и ще бъдат приети, за да влязат моментално в сила.

Припомняме, че дружеството "Бромак", представлявано от Здравко Босаков, мажоритарен акционер в КТБ, изпрати сигнал до председателя на парламента Цецка Цачева във връзка с подготвяния Законопроект за временни синдици в КТБ. Според "Бромак", този законопроект е в противоречие с Конституцията на България, правото на Европейския съюз и правовия ред в страната.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички