Сдружението за модерна търговия (СМТ), което представлява големите търговски вериги у нас смята, че проектът на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, изготвен от ресорното министерство, не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация. Това се посочва в становище на браншовата организация, адресирано до министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Комисията по земеделие, храни и гори Цвета Караянчева.
"Забраняват се успешни бизнес модели"
В становището се изтъква, че предложените промени показват неразбиране на технологията на работа на търговските вериги. С тях се забраняват действащи успешни бизнес модели, които оптимизират дейността, намаляват разходите и гарантират добър контрол, за да се постигнат по-ниски цени и високо качество на храните за потребителите. Вместо да стимулира българското производство, проектът ще го направи по-неконкурентоспособно, ще ограничи избора и ще вдигне цените на храните за потребителите. Ще спечели единствено сивият сектор за сметка на коректните данъкоплатци, подчертават от СМТ.
Още: До 83% стига поскъпването на храните в магазините
Според браншовата организация е необходимо да се обърне специално внимание на цялостна предварителна оценка на въздействието, защото липсва трезва оценка на икономическите въздействия по цялата верига на доставка.
"Становището ни е, че е необходимо цялостно преосмисляне на Законопроекта поради предвидената безпрецедентна държавна намеса в търговията с храни, която ще навреди на пазара. При всяко положение държавната намеса би довела до увеличаване на разходите за правене на бизнес и допълнителен риск при работа с български производители, което ще намали тяхната конкурентоспособност, противно на преследваните цели", предупреждават от СМТ.
Цените - още по-високи
Още: Високи ли са цените на храните в България?
"На следващо място допълнителните разходи ще поставят под натиск цените на българската земеделска продукция, което може да даде тласък на инфлационни процеси в период, в който потребителите са особено чувствителни, а България е на крачка пред влизане в еврозоната. На този етап Законопроектът не адресира по никакъв начин тези рискове и дори не ги остойностява. Налице са концептуални дефицити на Законопроекта, които не могат да бъдат разрешени само с редакционни промени", категорични са от СМТ.
Коментари