Как ще се извърши превалутирането в евро на персоналните спестявания на гражданите във втория и третия пенсионен стълб е посочено в подробен разяснителен материал "Въпроси и отговори за въвеждането на еврото и вашите пенсионни спестявания", публикуван от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). В материала се дава информация на най-често задаваните от гражданите въпроси преди въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г.
По фиксирания курс
Превалутирането ще се извърши по фиксирания курс от 1,95583 лв. за 1 евро, уточняват от асоциацията. "Няма да има загуба на стойност, нито такси или удръжки за осигурените лица. Хората няма да губят пари, нито ще плащат такси, нито ще подписват нови документи или договори с пенсионните дружества - всичко ще се извършва автоматично, в съответствие със закона и в интерес на осигурените лица", обясни председателят на БАДДПО Евелина Милтенова, цитирана в съобщението.
Още: Втора пенсия вече получават и първите мъже - пенсионери
Пенсионните дружества са стабилни и надеждно управляват над 27 млрд. лв. лични спестявания на над 5 милиона осигурени лица, добави тя.
Важно е гражданите да знаят също, че преходът към евро по никакъв начин няма да доведе до промяна в техните права, които са гарантирани по закон, каза Милтенова. Партидите остават индивидуални и наследяеми. Няма да има никаква промяна нито в правилата, по които ще се водят индивидуалните партиди, нито в начина на изчисляване и отпускане на пенсии, нито в наследяването на права и средства, нито в извършването на пенсионните плащания от Фонда за изплащане на пожизнени пенсии (ФИПП) и Фонда за разсрочени плащания (ФРП).
Преобразуването на дялове, вноски, договори и плащания ще се случи автоматично. Не се изисква подаване на документи или подписване на нови договори. Средствата по всяка индивидуална партида ще бъдат преизчислени и представени в евро. Например, ако в нея има натрупани 10 000 лв., те ще се трансформират в 5112,92 евро (по официалния курс 1 евро - 1,95583 лв.).
Още: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 23 млрд. лв.
Стойността на един дял в евро, валидна за първия работен ден от датата на въвеждане на еврото, ще се определя като нетната стойност на активите на фонда в левове към края на предходния работен ще се превалутира в съответствие с общите правила за превалутиране и закръгляване, приети в Закона за въвеждане на еврото и се раздели на общия брой дялове на фонда към края на същия ден. Така получената стойност ще се закръглява с точност до петия знак след десетичната запетая, посочват от асоциацията.
Броят на дяловете по всяка индивидуална партида във фонда за допълнително пенсионно осигуряване към датата на въвеждане на еврото ще се умножава по стойността на един дял в евро. Получената сума ще се закръглява до втория знак след десетичната запетая.
След преминаването към евро, стойността на дяловете на пенсионните фондове ще продължи да се изчислява и оповестява в новата валута.
Всички вноски след 1 януари 2026 г. ще постъпват в евро. Вноските, които се отнасят за периоди преди тази дата, ще бъдат преизчислени от НАП в евро и тогава ще се превеждат към съответния пенсионен фонд, допълват от БАДДПО.
От асоциацията отбелязват, че няма да има нужда осигурените да сключват нови договори или анекси с пенсионното дружество. Всички суми в левове ще се считат за суми в евро, преобразувани по фиксирания курс, без загуба или промяна в условията.
Коментари