Премиерът Росен Желязков призова гражданите да подхождат разумно към обмена на левове в евро и да не прибягват до панически действия. Изказването му беше направено по време на парламентарния блицконтрол в Народното събрание. "Единствената препоръка, която си позволявам, е да няма стихийна, паническа обмяна на левове в евро. Това не се налага, освен ако хората нямат непосредствена нужда след изтичането на първия месец", заяви министър-председателят.
Опасения за сигурността
Той предупреди, че масово теглене и носене на пари в брой може да създаде рискове за сигурността, особено в по-малки населени места. "Всички сме наясно, че бандитите не спят – те ще се възползват именно от такова търсене", подчерта Желязков.
Още: Кои са най-облагодетелстваните сектори от влизането на България в еврозоната?
Премиерът посочи, че хората могат да избегнат излишна физическа обмяна на валута, като депозират парите си в банки. В този случай обменът ще бъде автоматичен и без допълнителни действия от тяхна страна.
"Не бива панически да се харчат пари, защото това ще излее голяма парична маса на пазара и ще предизвика икономически ефекти, за които няма обективна причина", допълни той.
Желязков напомни, че процесът по въвеждане на еврото е подробно разписан в Закона за еврото и в Националния план, а конкретните действия ще започнат след като Съветът на ЕС официално одобри присъединяването на България към еврозоната. Ако това стане на 8 юли, мерките ще влязат в сила поетапно.
Още: Ето кои страни са в еврозоната и кои използват еврото
Премиерът уточни, че ако България въведе еврото на 1 януари 2026 г., ще има едномесечен период на паралелно обръщение на двете валути. Българската народна банка ще обменя левове в евро безсрочно и без такса. В рамките на първите шест месеца обмяната в търговските банки и пощенските клонове също ще бъде без такси и комисионни, по фиксирания курс.
Той увери още, че съвместно с МВР вече е направена организация за обезпечаване на пунктовете, особено в отдалечените населени места.
Коментари