Победителят на евроизборите може да е... Путин


Победителят на евроизборите може да е... Путин
Снимка: Getty Images/Guliver

3256

Основен победител на предстоящите избори за Европейски парламент най-вероятно ще стане руският президент Владимир Путин, пише коментаторът на британския Daily Telegraph Кон Коглин, цитиран от БГНЕС.

Според него едно от характерните качества на лидера на Русия е да определя възможността за изправяне срещу дори изглеждащи като непреодолими трудности. Оказал се в ситуация, при която Москва се смята за отхвърлена от международната общност заради отравянето с „Новичок“ в Солсбъри, Путин оценява изборите за Европарламента като възможност да възстанови позициите на Русия в Европа, пише Коглин.

Желанието на Кремъл да насочи европейската политика в по-благоприятна за своите интереси посока не е нещо ново. По-рано прозвучаха опасения за вероятна намеса на Русия във Франция, в Италия, Австрия, Гърция, Холандия и Германия. Също така останаха въпроси дали Москва се е месила в британския референдум за Brexit през 2016 г.

Сега според коментатора се появяват все повече доказателства за добре координираните действия на Москва за създаването на комплекс от съюзници в Източна и Централна Европа, чиято цел е внедряване на проруски блок в състава на следващия Европарламент.

Москва вече има добри отношения с Унгария и България - две бивши държави от социалистическия блок, които очевидно искат да поддържат връзки с Русия в ущърб на подкрепата за тях от ЕС. Унгария се съгласи да изгони само един руски дипломат след отравянето в Солсбъри, а България не изгони никого. Словакия, която наскоро стана част от ЕС, също отказа да подкрепи искането на Брюксел за солидарност срещу Москва, пише Коглин.

Сега фокусът на Русия е върху Чехия, където Кремъл се опитва да задълбочи връзките си с президента Милош Земан и премиера Андрей Бабиш. Земан, който спечели изборите за втори пореден път през януари 2018 г., е известен с проруските си изказвания и евроскептицизма, особено по отношение на неотдавнашната криза с мигрантите.

Премиерът Бабиш, който е обвинен в измама, се счита за близък съратник на Земан, когото наричат най-влиятелният съюзник на Кремъл в Централна Европа заради неприкритата си подкрепа за руската намеса в Сирия и руската намеса в Източна Украйна. Притесненията за връзките на Бабиш с Русия се появяват в края на 2018 г., когато синът му е замесен в странна история, заявявайки, че по време на ваканцията си в Крим той е бил "отвлечен" от руския бизнес партньор на баща му. Бабиш отхвърли твърденията му, като заяви, че синът му е психично болен. След тази история шест чешки опозиционни партии поискаха Бабиш да подаде оставка, отбелязва наблюдателят на Daily Telegraph.

Бабиш също трябваше да отхвърли обвиненията, че е работил като информатор за службата за държавна сигурност на Чехословакия, помощник на КГБ по време на Студената война. Обвиненията срещу него предполагат, че той е запазил тесни връзки с Москва.

Разбира се, от гледна точка на Москва, добавянето на Чешката република към състава на страните от ЕС и политическите партии, подкрепящи Русия, ще ѝ позволи да засили усилията си за противопоставяне на Европейския съюз, който се опитва да се противопостави на Русия с единен фронт.

На Кремъл явно се хареса, когато на неотдавнашния митинг в Прага, който събра лидерите на популистките партии в Европа, ръководителят на френската партия Национално обединение Марин льо Пен призова за реформа на европейската структура.

Съюзът на популистките партии, включително италианската Лига и австрийската Партия на свободата (всички те са обвинени във връзки с Москва), се надява на предстоящите избори да получи необходимия брой места в Европейския парламент, за да формира най-голямата коалиция. Перспективата за борба с алианса на страните от ЕС и политическите партии с проруски дневен ред е изключително притеснителна за лидерите на западните разузнавателни служби. Те се опасяват, че подобни съюзи могат да навредят на такива важни организации като НАТО и също така да повлияят на процеса на споделяне на тайни данни между западните съюзници, каза Коглин

Тази гледна точка се споделя от бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, който заяви, че Русия несъмнено ще бъде сред онези, които ще окажат най-пагубен ефект върху предстоящите избори в ЕС. Има примери за това как проруските членове на ЕС се опитаха да повлияят на режима на европейските санкции срещу Русия, наложен поради анексирането на Крим през 2014 г. Унгарският премиер Виктор Орбан каза, че заради тях Европа прави лоша услуга за себе си.

И ако коварните опити на Русия да повлияе на изборите в ЕС завършат с успех, а всичко сочи към това, натискът върху Брюксел да смекчи позицията си в отношенията с Русия ще се увеличи, обобщава авторът.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80827
  • GBP
    1
    2.28037
  • JPY
    100
    1.19608
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички