Взехме разрешителното на Шеврон за шистов газ


Взехме разрешителното на Шеврон за шистов газ
Снимка:

449

Министерски съвет оттегли решението си, с което се даде право на "Шеврон" да проучва за шистов газ в Североизточна България чрез оспорваната технология хидравличен удар (хидрофракинг).

Това съобщи след заседанието на кабинета енергийният министър Трайчо Трайков.

Американската компания все още може да проучва за петрол и газ, но само като използва конвенционални техники за сондиране, а не хидравлично разбиване.

Мотив за решението е липсата към момента на достатъчно данни за осигуряване на безопасността за околната среда при използването на метода на хидравлично разбиване при проучването и добива на шистов газ.

Предстоят допълнителни преговори с "Шеврон" по условията на договора.

Идеята е фирмата да има право да извършва проучвания за нефт и газ по конвенционалния метод, но да не използва технологията хидрофракинг. Използването на технологията хидрофракинг да бъде допуснато тогава, когато имаме убедителни доказателства или начини за контрол, че това няма да нанесе допълнителни вреди на околната среда, обясни министърът.

Разрешението, което преди време Министерски съвет даде на "Шеврон" беше за проучване за нефт и газ без да се уточнява технологията, която ще се използва.

С днешното решение кабинетът внася допълнително условия при изготвяне на работната им програма от компанията да имат предвид, че не трябва да предвиждат използването на технологията хидрофракинг.

Всяка компания, която има разрешение за търсене на природен газ и нефт дава своята обща работна програма и годишната си работна програма, в която се описват методите на работа и те минават на одобрение. Когато има допълнителна маса от доказателства за това какви са ефектите върху околната среда от технологията хидрофракинг, тогава ще имаме повече увереност за себе си и за българските граждани, да вземем категорично решение, обясни още Трайков.

Нито в условията на конкурса, нито в офертите, които подадоха компаниите, които кандидатстваха, се говори за технология. Тъй като знаем какви са перспективите за намиране на природни богатства в този район, ние изкарахме темата за шистовия газ, веднага след като приключи конкурсът. Може би не сме очаквали дебатът да стигне до такива крайни нотки, но това е дебат, който трябва да се проведе и ще продължи да се провежда, допълни той.

Щом е в интерес на хората и те не го искат или не искат тази технология, оттегляме решението, коментира премиерът Бойко Борисов.

Грешката е, че по тази тема не се направи широкият необходим обществен дебат – да се обясни на хората какво всъщност значи това, посочи той.

Министър Трайков да инициира всички тези дебати с обществото, с инвеститорите и повтарям – ако един ден дойде технология, която да е гарантирана, че няма проблеми за околната среда, лесно можем да им дадем разрешение тогава, казва Борисов.

 Забраната върху прилагането на технологията е безсрочна и важи за територията на цялата страна.

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.8056
  • GBP
    1
    2.27846
  • JPY
    100
    1.16121
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички