5 любопитни нови технологии при телевизорите


5 любопитни нови технологии при телевизорите
Снимка: iStock/Guliver

4413

В последните години повече шум се вдига около иновациите в мобилните телефони, но и производителите на телевизори се стараят да въвеждат нови технологии. Ето някои от по-интересните, представени от digital.bg.

IMAX Enhanced

IMAX е технология, която обикновено свързваме с киносалоните. IMAX Enhanced е направена за 4K съдържание, като обръща внимание не само на качеството на картината, но и на звука. Системата е създадена от IMAX и DTS, като се използва кодекът DTS:X, който се предлага в някои системи за домашно кино. Има списък с критерии, които всяко устройство трябва да изпълни, за да може да получи сертификат за съвместимост. Sony, Denon, Marantz, Sony Pictures и Paramount Pictures вече са заявили интерес да правят продукти и съдържание с новата технология. Конкуренти на IMAX Enhanced са Dolby Vision и HDR10+.

HDR10+

Това е общ стандарт на 20th Century Fox, Panasonic и Samsung. Припомняме, че Samsung е най-големият производител на телевизори, което дава голямо предимство в популярността на технологията. Amazon и Fox вече са обявили, че ще правят съдържание, което да е съвместимо с този стандарт.

Hybrid Log Gamma

Сложното име всъщност е за семпла, но полезна технология. Тя опростява обработката на HDR, която намалява нужния обем информация и трафик. Това означава, че се улеснява възможността да се предава HDR 4K видео по телевизията и онлайн. Очаква се системата да помогне за по-бързото навлизане на HDR, като вече тя се използва от BBC, NHK и други телевизии.

8K резолюция

Макар 4K съдържанието още да не е съвсем масово, то вече си има наследник – 8K видео. То ще предлага не два, а 4 пъти повече пиксели и 16 пъти повече спрямо Full HD. Качеството на картината трябва да бъде доста впчатляващо, особено на големи дисплеи. За по-малките всъщност няма да има кой знае каква разлика, но това няма да попречи на технологията постепенно да навлезе навсякъде.

MicroLED

Това е първата нова технология за панели, която излиза от десетилетие. Тя все още се разработва, но има голям потенциал. MicroLED използва LED за подсветка, но те са толкова малки, че са практически микроскопични, освен това са без органичен материал и нямат деградация с времето като OLED. Все още производството на технологията е много сложно и скъпо, като дори роботите не винаги могат да постигнат нужната прецизност. Затова има все още много работа по MicroLED преди технологията да е готова за масово производство.

Още от Технологии


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80911
  • GBP
    1
    2.28725
  • JPY
    100
    1.19659
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички