Властта омеква за горите


Властта омеква за горите
Снимка:

454

По три от четирите точки, които коментирахме днес, постигнахме консенсус с природозащитниците.

Това съобщи днес земеделският министър Мирослав Найденов, предаде БГНЕС.

Повече от два часа в присъствието на премиера Бойко Борисов представители на природозащитниците разговаряха със земеделския министър Мирослав Найденов, експерти на Изпълнителната агенция по горите и депутати от парламентарната земеделска комисия по всички спорни аспекти на приетите от Народното събрание поправки в Закона за горите.

Нещото, по което не се разбраха двете страни днес е това, около което е и най-големият спор - дали да се прави промяна на предназначението на горски територии, когато става въпрос за спортни съоръжения.

Смятаме, че сме в режим на активен диалог и се надяваме, че този диалог до понеделник ще доведе до резултат, обясни Найденов и призова тези, които имат намерение тази вечер да протестират да проявят разум.

Присъстващите на разговорите представители на протестиращите природозащитници и експерти на неправителствените организации се ангажираха тази вечер да отидат на мястото на тазвечерния протест край езерото "Ариана" и да обяснят на всички в каква посока вървят разговорите.

В понеделник, в 10:00 отново в Министерски съвет, в присъствието на премиера Борисов ще е следващата среща между природозащитниците и представителите на управляващите с цел постигане на консенсус по последния спорен въпрос. До тогава юридическите екипи и на агенцията по горите, и на неправителствените организации ще работят по аргументите в защита на своите позиции.

Екозащитници и управляващи се споразумяха да отпадне приетият вече текст, че се разрешава сеч до 20 дка без т.нар. лесоустройствени планове.

"Това беше предложение на опозицията, с което парламентарната група на ГЕРБ се съобрази, но природозащитниците имат притеснения, че това може да доведе до неконтролируема сеч и ние приемаме техните съображения", коментира министър Найденов.

Двете страни са съгласни корекциите корита на реки да се правят, при условие че с това действие не се засягат ценни растителни видове.

Управляващите приеха и предложението на екоактивистите, когато се извършва планова сеч в горски територии, тя да не надхвърля прираста на гората. По отношение на въпроса с отпадането на изискването за промяна на предназначението, Найденов обясни:

"Ние обяснихме и те са съгласни с това, че с така разписаните текстове тези териториите остават част от Държавния горски фонд. С отпадането на изискването за промяна на предназначението се спестяват на потенциалните инвеститори такси, като ние смятаме, че по този начин може да бъдат насърчени инвестициите особено в малките общини, но те смятат, че някъде може да се злоупотреби и отново да се стигне до масова сеч. Има направени предложения, но ако въведем режим на промяна на предназначението, то терените излизат от Държавния горски фонд и държавата ще е длъжна да ги продаде", каза още той.

Министър Найденов обясни, че няма гаранция, че неплащането на таксата за промяна на предназначението ще намали цените на ски услугата. Гаранцията е, че текстовете ще доведат до повече съоръжения, а по-голямата конкуренция може да доведе до по-ниски цени, смята той.

Андрей Ралев от Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ" призова протестиращите да не блокират днес кръстовища.

"Считаме, че в понеделник може да се стигне до добро решение. Не можем да го гарантираме, но ще се опитаме да го постигнем", допълни той. Петко Цветков от Българска фондация "Биоразнообразие" допълни: "Призоваваме хората и активните граждани да останат нащрек. Част от нас ще бъдат на "Ариана", за да разговаряме за постигнатите резултати по време на днешната среща". Той благодари на всички граждани, които с активната си позиция в последните дни доведоха до днешната среща в Министерски съвет.

"Искаме за природните паркове да бъде запазен начинът на строителство на ски курорти, който е характерен за концесиите, където държавата е абсолютния гарант за защита на държавния интерес. В противен случай може да се случи това, което се случи тази зима - частният инвеститор да спре лифтовете по всяко време. За общинските гори ние поискахме от премиера и от министъра да прецизират текстовете, за да се гарантира, че строителството на съоръжения в общински гори ще става с промяна на предназначението, да се събира такса, но може да се прецизира големината на таксата, но с нея да се гарантира компенсаторното залесяване на други места, така че площта на българската гора да остане същата. Искаме държавата да е гарант, че на Витоша няма да се допусне прекомерно застрояване или затваряне на лифтове", каза Александър Дунчев от WWF.

Очаква се цялата стенограма от срещата да бъде качена на сайта на Министерски съвет.

  • Етикети:

Още от Туризъм


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.79995
  • GBP
    1
    2.27819
  • JPY
    100
    1.1619
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички