Шок върху приходите очаква банките в България заради нов стандарт за отчетност


Шок върху приходите очаква банките в България заради нов стандарт за отчетност
Снимка: Thinkstock

3231

Банките в България ще преживеят сериозен шок върху приходите си при въвеждането на новия стандарт за финансова отчетност. Това заяви доц.д-р Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН по време на представянето на годишния доклад на институцията.

Става дума за Международен стандарт за финансова отчетност 9, който влиза в сила за родните трезори тази година. „В момента нито една банка не може да даде отговор какъв ще бъде ефектът от въвеждането на новия стандарт. Какво представлява промяната – досега когато една банка иска да оцени дали един кредит е качествен или не, тя просто гледа дали има закъснение при обслужването. С въвеждането на новия стандарт се минава към т.нар expeced credit loss – модел на очакваните загуби. Това означава, че не се гледа дали кредитът има просрочия, а до края на периода на живота на кредита какви загуби би могло да бъдат претърпени“, поясни Сарийски.

Според него ще трябва да се следи как ще се променят разходите за провизии и как ще се променят тези кредити, които ще бъдат класифицирани като загуба по новите критерии. „Ако тези кредити бъдат редовно обслужвани, тогава провизиите ще бъдат реинтегрирани. Но първоначално при самото въвеждане банките ще преживеят доста сериозен шок върху приходите. Основното влияние ще бъде върху кредитните стандарти – те ще бъдат затегнати. Ще се правят и по-прецизни оценки на кредитополучателите“, каза още Сарийски.

По думите му се очаква леко повишение на лихвите по депозитите с дълъг матуритет, но банките ще се опитат да задържат лихвите по кредитите, така че да стимулират кредитирането.

Печалби

Печалбата на банките се е увеличила с 40% през 2016 г. до 1,3 млрд. лева. Ситуацията в банковия сектор обаче не е особено розова, тъй като се увеличават активите, които реално не носят печалба на трезорите, стана ясно при представянето на доклада.

Печалбите на банките идват основно от намаляването на лихвите, ограничаването на разгодите за обезценка (с ¼ през 2016 г.) и приходи от такси и комисионни. Именно поради ниските лихви разликите между българските банки и тези с чуждестранни собственици на нашия пазар почти са премахнати – и двете групи предлагат сходни условия. Основното деление вече е на малки и големи банки.

През 2016 г. активността в продажбата на кредити е била значителна – продадени са 900 млн. заеми. За година качеството на кредитите се е подобрило, но банките са останали с много активи, които тепърва трябва да продадат. Ниската рентабилност си остава водещ проблем за повечето от тях.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82447
  • GBP
    1
    2.28285
  • JPY
    100
    1.17284
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички