Електропреносните мрежи изостават от развитието на възобновяемата енергия


Електропреносните мрежи изостават от развитието на възобновяемата енергия
Снимка: iStock

1663

Блокираните разходи за електропреносни мрежи в световен мащаб забавят внедряването на възобновяема енергия и биха могли да изложат на риск усилията за ограничаване на изменението на климата, ако нови електропроводи, с дължина хиляди километри, не бъдат създадени или обновени през идните няколко години. Това предупреждава Международната агенция по енергията (МАЕ) в последния си доклад, посветен на електрическите мрежи с оглед на енергийния преход, съобщи Асошиейтед прес. 

Заключенията на базираната в Париж международна организация сочат, че капацитетът за свързване и пренос на електроенергия изостава от бързия растеж на технологиите, свързани с чистата енергия, каквито са слънчевата и вятърна енергия, електрическите автомобили и термопомпи.

В интервю за Асошиейтед прес изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол е заявил, че има много проекти за възобновяеми източници на енергия, които чакат зелена светлина за свързване към мрежата. Те биха могли да генерират 1500 гигавата електричество, или пет пъти повече от слънчевия и вятърния капацитет, добавен в световен мащаб през миналата година, е обяснил още Бирол.

Още: Според МАЕ: Инвестициите в климатична неутралност трябва да достигнат 4,5 трлн. долара годишно

Имате бърза кола, но няма пътища за нея

Той обрисува ситуацията с думите, че "сякаш произвеждате много ефективна, много бърза, много красива кола, но забравяте да построите пътищата за нея".

Ако разходите за електропреносните мрежи останат на сегашните си нива, шансът за задържане на глобалното затопляне в рамките на 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, което е и целта, заложена от Парижкото споразумение за борба с изменението на климата от 2015 г., "ще намалее значително", според директора на МАЕ.

В доклада се установява още, че постигането на климатичните цели, определени от правителствата по света, ще изисква добавяне или обновяване на 80 милиона километра (50 милиона мили) електропроводи - колкото вече съществуващата глобална мрежа - до 2040 г., пише БТА.

Още: ЕК отпуска на България 197 млн. евро за подобряване на електропреносната мрежа

Инвестициите в електроенергийната мрежа са в застой, но трябва да се удвоят до над 600 милиарда долара годишно към 2030 г., препоръчва МАЕ.

Обикновено отнема от 5 до 13 години, за да бъде одобрен предвид бюрократичните процедури въздушен електропровод с високо напрежение в страните с развити икономики, докато тези сроковете са значително по-кратки в Китай и Индия, според МАЕ.

В доклада се разглежда проектът South Link за пренос на вятърна енергия от Северна към Южна Германия. Първоначално планиран през 2014 г., проектът беше отложен, след като политици се обявиха против надземната линия и вместо това тя мина под земята. Завършването на проекта се очаква през 2028 г., докато по-рано заложената дата бе 2022 г.

Други важни проекти, на които се спира МАЕ и които са били забавени, са 400-километровата връзка между Испания и Франция, минаваща през Бискайския залив, която сега се очаква да бъде изградена с тригодишно закъснение - през 2028 г., както и далекопровода SunZia, за пренос на вятърна енергия от Ню Мексико до Аризона и Калифорния, в САЩ.

 

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички