Цената на петрола се понижи в сутрешната азиатска търговия. Опасенията, че едни от основните потребители на суровината – ЕС и САЩ няма да успеят да разрешат търговския спор помежду си, което може да намали икономическата активност и оттам - търсенето, натежаха на настроенията на инвеститорите, предаде Ройтерс. Пазарите следят с особен интерес последните заплахи между големите икономики, свързани с митата.
Цените
Сортът Брент от Северно море, който е референтен за Европа, поевтиня с 52 цента до 68,69 долара за барел тази сутрин българско време.
Още: Каква е цената на петрола след новите санкции срещу Русия?
Американският лек суров петрол загуби 51 цената от цената си и се търгуваше за 66,69 долара за барел. По-търгуваните му фючърси с доставка през септември спаднаха с 54 цента до 65,41 долара за барел.
"Широките притеснения относно търсенето продължават да тлеят на фона на ескалиращото глобално търговско напрежение, пазарите следят последните заплахи между големите икономики, свързани с митата и потенциални изказвания на Тръмп преди крайния срок - 1 август", коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в сингапурската финансова компания "Филип Phillip Nova.
"Инвеститорите също така анализират ефектите от потенциални нови санкции на САЩ срещу руския суров петрол", добави тя.
Още: Атаки с дронове в Ирак повишиха цената на петрола
Увеличаването на производството от страна на големите производители след прекратяването на конфликта между Израел и Иран на 24 юни до голяма степен облекчи опасенията за доставките, допълва Ройтерс.
По-слабият щатски долар осигури известна подкрепа за петролните цени, тъй като купувачите, използващи други валути, плащат относително по-малко за доставките на петрол.
Цените се понижиха, "тъй като опасенията от търговска война компенсираха подкрепата от по-слабия (щатски долар)", пише в бележка пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
ЕС проучва по-широк набор от възможни контрамерки срещу митата на САЩ, тъй като перспективите за приемливо търговско споразумение с Вашингтон избледняват, съобщи вчера Ройтерс, цитирайки представители от Евросъюза.
Президентът Тръмп вече обяви, че може да наложи 30-процентни мита върху вноса от ЕС на 1 август, ако дотогава не бъде постигната сделка.
Коментари