До 2030 година: 24 централни банки се очаква да имат дигитална валута


До 2030 година: 24 централни банки се очаква да имат дигитална валута
Снимка: iStock

1527

Около две дузини централни банки в развиващи се и развити икономики се очаква да имат дигитална валута в обращение до 2030 г. Това става ясно от проучване на Банката за международни разплащания, цитирано от Reuters.

Централните банки по света проучват и работят по дигитални версии на техните валути за използване на дребно, за да не оставят дигиталните разплащания в ръцете на частния сектор на фона на намаляващото използване на кеш. Някои проучват и версии за трансакции между финансови институции.

Повечето нови дигитални валути на централните банки (CBDC) ще са в сегмента на дребно, като 11 централни банки може да се присъединят към Бахамите, Ямайка, Нигерия, където вече има активни дигитални валути, става ясно в проучването сред 86 държавни регулатора, проведено в края на 2022 г.

Що се отнася до сегмента „на едро“, където в бъдеще финансовите институции може да получат достъп до нови функционалности благодарение на токенизацията, 9 централни банки може да пуснат свои CBDC.

„Подобряването на трансграничните плащания е сред ключовите двигатели на работата на централните банки по CBDC на едро“, се посочва в доклада.

В края на юни Швейцарската национална банка обяви, че ще започне издаване на CBDC на едро в рамките на пилотна програма. ЕЦБ пък е напът да започне своята пилотна програма за дигитално евро преди евентуалното му официално пускане през 2028 г. Тестовете в Китай вече обхващат 260 млн. души, а две други развиващи се икономики – Индия и Бразилия – планират пускане на дигитални валути през 2024 г.

От БМР посочват, че делът на централните банки в проучването, ангажирани със CBDC под една или друга форма, се е увеличил до 93%, като 60% посочват, че появата на стейбълкойните и други криптоактиви е ускорила работата им.

През последните 18 месеца имаше редица сътресения на криптопазара, включително краха на стейбълкойна TerraUSD през май 2022 г., фалита на криптоборсата FTX през ноември и на банките Silicon Valley Bank и Signature Bank, които обслужваха доставчици на криптоуслуги.

И макар всичко това да не се отрази на традиционните финансови пазари, доведе до до значителни разпродажби на криптоактиви.

Почти 40% от респондентите в проучването на БМР сигнализират, че централна банка или друга институция в тяхна юрисдикция наскоро е провела проучване за приложението на стейбълкойни и други криптоактиви сред потребители или бизнеси, става ясно от доклада. „Ако се използват широко за плащания, криптоактивите – включително стейбълкойни – може да представляват заплаха за финансовата стабилност“, посочват още от БМР.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Проектозаконът за дигиталното евро остава "на пауза" 

Европейската комисия създава дигитално евро

Първа в Африка: Нигерия пусна собствена дигитална валута

Още от Бюджет и финанси


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82481
  • GBP
    1
    2.28811
  • JPY
    100
    1.16232
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички