Изтичане на мозъци: Една четвърт от лекарите в България са в пенсионна възраст


Изтичане на мозъци: Една четвърт от лекарите в България са в пенсионна възраст
Снимка: Unplash

5231

30 000 са лекарите в България и заемаме 19 място в света от 188 страни, но 63% от тях са над 55-годишни. 1/4 от лекарите са в пенсионна възраст и това важи най-вече за общопрактикуващите лекари. Дефицит на кадри: Възрастните работници масово се пенсионират

Как да се привлекат младите лекари да останат в България? Годишно у нас се обучават около 730 български студени по медицина, което е много добър старт. "Продължава изтичането на кадри, на млади лекари зад граница. Продължава проблемът с кадровия дефицит от лекари, медицински сестри, професионалисти в системата на здравеопазването – това един от най-значимите проблеми в здравеопазването." Това заяви в ефира БНР проф. Андрей Кехайов.

По думите му, ако не се създадат условия тези кадри да остават у нас, най-ценният ни капитал – хората, които се обучават тук, ще продължат да подпомагат чуждите здравни системи. Според проф. Кехайов е необходим открит и коректен дебат пред обществото по темата. 80% от новозавършилите лекари у нас заминават зад граница

Той смята, че на ниво министерства трябва да се предприемат адекватни стъпки за задържане на младите лекари, защото средства в системата има. Но е крайно време и лекарите, които отиват в парламента, да са наясно с тези проблеми, за да има баланс в системата откъм човешки ресурс.

"Младите лекари винаги ще търсят по-добри условия за работа. Не можем да спрем тяхното желание да ги потърсят зад граница, но можем да намалим това изтичане на мозъци. Една от първите стъпки е да им осигурим възможност бързо да намерят място за специализация в болниците и те да започват веднага след дипломиране. Говорил съм с бивши мои студени, лекари в други европейски страни, които споделят, че там им осигуряват веднага специализация и по-високо заплащане", обяснява експертът. "В България има пари за асфалт, но за лекари няма"

По думите на акад. Владимир Овчаров затова и втората стъпка е повишаване на заплатите на младите лекари. "Защото ще дойде време, в което няма да има патоанатоми, които да разчитат резултати от изследвания и няма да има съдебни лекари, които да правят аутопсии", обясни той в ефира на БНР.

По въпроса за заплащането в болниците проф. Кехайов обясни, че в цените на клиничните пътеки не са включени всички разходи. Освен това според него контролът в разпределянето на средствата е силно занижен. Глад за работници: Кои са най-търсените професии в България?

Според акад. Овчаров директорите на болниците, включително и в общинските болници, разпределят толкова средства, колкото е заработило лечебното заведение. И заплатите са такива, каквито са за всички в дадената болница. Но според преподавателя държавата трябва да намери пари за тези болници, които могат да изчезнат в даден регион. 

Главното е как и у нас добрите лекари да са едни от най-добре заплатените специалисти, както е по света. "Необходимо е достойно възнаграждение за достойната професия", обобщиха лекарите. Кои са най-търсените професии във всяка българска област?

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Личен лекар: Вече нямаме сили

Мечтата на българския лекар

153 лекари са напуснали страната от началото на годината

Недостиг на кадри: Кои са най-дефицитните професии у нас?

Още от Здравеопазване


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.79566
  • GBP
    1
    2.28685
  • JPY
    100
    1.20351
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички