WSJ: Българка, ръководела трейдърите на Citibank, открива собствен хедж фонд


WSJ: Българка, ръководела трейдърите на Citibank, открива собствен хедж фонд
Снимка: Getty Images/Guliver

4723

Българката Анна Райчева, която до неотдавна ръководеше трейдърите, търгуващи със средства на Citibank, ще напусне банката до края на август. Това съобщава в свой материал The Wall Street Journal.

Банката още през май обяви новината, че отделът ще бъде разформирован, обяснявайки това решение с това, че възможностите за подобни операции са пресъхнали и капиталът е по-добре да се насочи към бизнес, ориентиран към клиентите.

Търговията за своя сметка е печеливш, но рискован бизнес. До финансовата криза от 2008 г. всички най-големи американски банки с инвестиционни клонове имаха такъв бизнес. Най-големите играчи на този пазар бяха Goldman Sachs, Morgan Stanley и Citibank. През 2010 г. в САЩ беше приет законът Дод-Франк, имащ за цел да предотврати повторението на събитията от 2008 г. Той съдържа правилото Уолкър, което забранява на банките, работещи с депозити, да търгуват за своя сметка.

Банките започнаха да закриват този бизнес и през последните две години отделът на Райчева беше изключение на Уолстрийт. Трейдърите, анкетирани от Bloomberg през 2014 г., заявиха, че не са чували JP Morgan Chase, Bank of America, Goldman Sachs и Morgan Stanley да имат подобен на отдела на Райчева в Citibank.

44-годишната Райчева е отраснала в България. През 1990 г. след падането на Берлинската стена пристига в САЩ. През 1994 г. е завършила Принстънския университет, където е изучавала математика, след което започва работа в Citibank. Тя започва да търгува с опции за лихвени проценти и да прави кариера в клона за фиксирана доходност. През 1998 г. е обявено сливането на Citicorp (предшественикът на Citigroup) с финансовия конгломерат Travelers Group, който година по-рано е купил Solomon Brothers.

В годините преди кризата, когато вече се спука балонът на пазара на недвижими имоти в САЩ, групата трейдъри, които е ръководила Райчева, е събрала 30 милиарда долара активи. Това съобщи по-рано Bloomberg, позовавайки се на източници. Част от тези активи се падаха на банковите облигации, без държавни гаранции, защото кредитите бяха отпуснати на кредитополучатели с нисък кредитен рейтинг. Трейдърите на Citi купуваха облигации, включително и от Lehman Brothers, който фалира през септември 2008 г. Към 2009 г. позициите, отворени от трейдърите на Райчева, загубиха 2 милиарда долара от своята стойност.

“Това беше много труден период, имаше много тежка работа и трябваше да се положат много усилия, за да се справим. Но кризата ме научи на много неща, направи ме по-добра“, разказа Райчева пред WSJ.

Отделът, който тя ръководеше през последните месеци в Citi, се състоеше от петима трейдъри. Те търгуваха за сметка на банката с американски съкровищни бонове и ценни книжа на други държавни структури, включително и на ипотечните агенции Fannie Mae и Freddie Mac.

След напускането на Citi Райчева ще открие собствен хедж фонд, който ще печели на световните пазари, включително и на валутния пазар. „В сектора се наблюдават структурни промени. Струва ми се, че сега по-малките по размер и по-гъвкави играчи имат възможности“, споделя тя.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички