Експертите: Бюджетът с излишък през май, но с дупка през юни? Как?


Експертите: Бюджетът с излишък през май, но с дупка през юни? Как?
Снимка:

629

Как така от бюджет с излишък през май, той изведнъж има дупка през юни. Как се появи дупка от един и два милиарда лева от един месец, откакто управлява правителството на Пламен Орешарски, заяви икономистът Георги Ангелов от „Отворено общество" пред bTV.

Експертът от „Отворено общество” изрази учудване как е възможно да се появи въпросната „дупка” от 2 млрд. лв., съобщена от министъра, при положение, че за май има излишък. Според него социалният пакет, който кабинетът на Пламен Орешарски гласува няма как да повлияе, защото първо не е в сила все още и второ – той се изчислява с преразпределяне на средства, а не с нови разходи.

Обявеният от финансовия министър Петър Чобанов предстоящ ремонт на бюджета на страната предизвика изненада в икономисти и експерти, особено на фона на излезлите часове по-рано положителни данни за фискалния резерв, показващи липса на „дупка” и наличие на излишък.

Според Ангелов попълването на недостига с емитиране на нов дълг е решение с лоши последствия за икономиката и е начин кабинетът да си финансира още няколко месеца живот.

Той изрази опасенията, че ако се емитира нов държавен дълг се тръгва по спиралата на спад във външните инвестиции и изпращане на лоши сигнали към европейските пазари, заради вътрешната несигурност в страната. „Откакто се видя, че България няма да има стабилно правителство дългосрочните лихви и рисковата премия се повишават и това е още от първия ден след изборите”, посочи той.

Ангелов беше категоричен, че нов дълг ще доведе до икономическа нестабилност, заради по-високите разходи за лихви, плащания по главницата и оттам – рисковата премия на страната. „Миналата година Орешарски каза, че бюджетът е подценен и ако се засилят дейностите на митниците и на НАП ще има още повече излишък. Излиза, че трябва да има с 1. млрд повече, а те казват, че има 1 млрд. дупка”, посочи несъответствието с предизборната позицията на партията мандатоносител Георги Ангелов.

Икономистът от БАН проф. Иван Ангелов изрази по-различна позиция, но подкрепи виждането , че не бива да се взима нов кредит. Според него наистина ремонта на бюджета е изненада, а „смутните времена” в момента са довели до по-ниска събираемост на данъците, което отваря въпросният недостиг. „ В сегашния бюджет събираемостта на данъците и потребностите са около 18.4 млн. лв. и те очакват при несигурност данъкоплатците да закъсняват данъците си. Управляващите планират да активизират икономическата и социалната политика с по-сериозен пакет от социални мерки, а сегашният е само стъпка в правилната посока”, смята икономистът.

Експертите влязоха в спор за това има ли полза правителството да повиши събираемостта на данъците. Според Георги Ангелов кабинетът предпочита да пусне нов дълг, защото е по-лесно и не е вярно, че заради протестите хората не си плащат данъците. „Служебният кабинет показа, че приходи могат да се събират и доведе бюджета до излишък”, коментира Ангелов.

Проф. Ангелов, добави, че в писмото, което е изпратил до премиера Пламен Орешарски посочва идеи откъде да се вземат ресурси за попълване на недостига. „Драконовски мерки за събираемост на вземания, например контрабандата. Препоръчвам му още съкращаване в администрацията.” Експертът от „Отворено общество” припомни, че справянето с контрабандата и пълненото на бюджета с пари е било от първите предизборни обещание на БСП.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83233
  • GBP
    1
    2.2729
  • JPY
    100
    1.1837
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички