Файненшъл таймс: България е стабилна, но остава в застой


Файненшъл таймс: България е стабилна, но остава в застой
Снимка:

407

След тежката рецесия през 2009, когато българската икономиката се сви с 5,5%, сега страната се радва на завидна стабилност, но не проявява признаци на енергичност.

Това коментира вестник "Файнешъл таймс". Изданието излезе с коментар на последните данни на Международния валутен фонд за състоянието на българската икономика.

Югоизточна Европа е зона с редица икономически катастрофи. Но България, според МВФ, не е една от тях. Въпреки това стабилността сама по себе си не е достатъчна за най-бедната членка на Европейския съюз (ЕС), пише вестникът.

Такъв е изводът на пратениците на Фонда в страната, според които "силните буфери и непоколебимото осъществяване на плановете са позволили на България да поддържа стабилност в променяща се среда".

Макар че държавите в региона са принудени да се борят със сериозни фискални главоболия след бума от последните години, държавният български дълг се равнява на едва 17,5% от БВП. Правителството действа доста бързо, за да намали дефицита и го понижи на 2,1% през м.г. Международният валутен фонд дори очаква през 2012 да достигне 1,25%. А междувременно валутният борд на лева пази валутата стабилна.

 МВФ очаква оскъден растеж от 1% през т.г. и 1,5% през идната. Както Фондът вече отбеляза, безработицата е много висока – между 10 и 12 на сто в зависимост от източника на данните.

Банковият сектор е изправен пред сериозни предизвикателства с нивото на необслужвани кредити – 19,6%. От известно време насам България е възпрепятствана от ниското усвояване на щедрите еврофондове, макар че бе постигнат известен напредък. И както в повечето източноевропейски държави, "икономиката е изложена на външни рискове от върлуващата криза в еврозоната".

Рецептата на МВФ е достатъчно предвидима – продължаване по сегашния фискален път с възможности за инфраструктурни инвестиции; прилагане на структурни реформи, в частност тези, насърчаващи наемането на млади и по-ниско квалифицирани работници, които представляват значителна част от безработните.

Но с оглед на парламентарните избори през идното лято и факта, че управляващата партия е подложена на все по-силен натиск в социологическите проучвания, правителството може да има тясно политическо пространство, за да прокарва бъдещите непопулярни реформи, които България бави от известно време насам.

"Тревожното от доклада на МВФ е, че същите препоръки бяха направени и при предходната визита (през юли 2011)", обяви Светла Костадинова – изпълнителен директор на Института за пазарна икономика.

"Фокусирани са върху пазара на труда, върху реформите на общественото осигуряване и върху необходимостта на чужди инвестиции. Моята преценка, след като видях проектобюджета за 2013, е че не се очакват промени в трудовото и социално законодателство, въпреки това, което МВФ казва. Правителството вероятно е видяло документа и си е казало: "Окей, казахте това и преди, но ние няма да направим нищо отново". Не желаят да правят реформи, които не са лесни", допълни тя.

За момента, може би, българите могат да бъдат благодарни на икономиката си за стабилността, растежа и за факта, че не са длъжници.

Но тези предимства не са видими за безработните и тези, чиито приходи остават на дъното на европейската таблица, завършва авторитетният вестник.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички