Ще има ли нова вълна на кризата през 2013?


Ще има ли нова вълна на кризата през 2013?
Снимка:

780

Как Европа ще се бори с все още неотшумялата криза, ще има ли нова вълна и какво ни очаква през 2013 г.?

С прогнози по тези и други въпроси излязоха икономистите от американската банка CitiGroup.

Лидерите от еврозоната твърдят, че Гърция е особена, а преструктурирането на дълговете на останалите страни от европейската периферия не е задължително и даже е нежелателно. Но някои държави ще поискат да им бъдат опростени част от дълговете, смятат анализаторите на CitiGroup.

Най-малко пет страни от еврозоната (Гърция, Италия, Испания, Ирландия и Португалия) ще преструктурират своя държавен дълг до 2017, прогнозират икономистите от банката.

През 2013 ще стане очевидно, че държавният дълг на Португалия на практика е невъзможно да бъде поддържан, макар че реакцията ще бъде малко закъсняла.

През 2013 помощ ще получат Италия и Испания. Програмата за помощ ESM/OMT, която ще продължи до две години, няма да може да възстанови бюджетната стабилност в тези страни. Преструктурирането на държавния им дълг, а също така и на Ирландия ще стане възможно едва през идните години.

CitiGroup не очаква разпадане на еврозоната през 2013 или през следващите години, без да се смята излизането на Гърция. Също така финансовата институция не очаква неконтролирани фалити на нито една от държавите в еврозоната.

Ще се влоши ли политическата ситуация след изборите в Италия и Германия?

Малко вероятно е в Германия на изборите отново да победи настоящата коалиция на ХДС/ХСС и Свободната демократическа партия. Но Ангела Меркел, вероятно, ще запази поста на канцлер, а в страната ще бъде създадена широка коалиция с участието на Германската социалдемократическа партия.

Възможно ли е излизането на Гърция от еврозоната?

Преструктурирането на гръцкия дълг не може да бъде избегнато. Според основния сценарий на CitiGroup, вероятността Гърция да излезе от еврозоната през следващите 12-18 месеца е 60%.

През последните месеци възможността Гърция да напусне еврозоната намаля. Това е свързано с промяната на отношението към нея на големите кредитори, като Германия. Изглежда те са решили, че икономическата и политическа цена на излизането на Гърция за момента е по-висока, отколкото отпускането на финансовата помощ. Но признаци, че кредиторите са готови да отпишат достатъчно голяма част от държавния дълг на Гърция или да намалят изискванията за съкращаване на бюджетните разходи, за да може страната да си поеме въздух и да започне да оздравява, няма.

Целите на програмата за помощ в близко бъдеще са недостижими, а социалната нестабилност и умората от мерките за икономии продължават да нарастват. Ако не започне да се наблюдава подобрение, Гърция, най-вероятно, ще излезе от зоната с единна европейска валута.

Ще бъде ли създаден банков съюз?

В края на 2012 Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Италия и други страни продължават да страдат от проблеми с бюджета, сложната ситуация на финансовите пазари, слабия растеж и даже рецесията. Натиск ще оказва и съкращаването на държавния дълг на частния сектор, слабата конкурентоспособност и умората от икономиите.

Постепенно тези проблеми ще бъдат решени с помощта на политически решения и иновации в областта на институции. Ще продължат структурните реформи, програмите за икономии на бюджетните разходи, ЕЦБ ще запази ниските лихви и за в бъдеще ще продължи да помага на банките и суверенните кредитополучатели с ликвидност, суверенните и банкови дългове ще бъдат частично разделени.

Фундаменталната реформа на системата за управление на еврозоната все още предстои. Постепенно в Европа ще бъде създаден банков съюз, т.е. по-сериозна финансова интеграция, а също така в ограничен вид бюджетна интеграция. Но това няма да бъде достатъчно, за да се избавим от финансовите и бюджетни дисбаланси в Европа.

През 2013-2014 към ЕЦБ ще премине функцията на директно регулиране на всяка европейска банка. Също така регулаторът ще може да контролира системата от регулиране в другите страни.

Въпреки това заради политически и операционни причини ЕЦБ ще регулира директно само системно значимите банки и банките в проблемните страни. Ежедневните ангажименти по регулиране на банките ще останат на плещите на местните регулатори.

Общоевропейската система от рекапитализация с помощта на ESM и единната схема от разрешения на банковите проблеми ще последва през 2014.

Вероятността от създаването на общоевропейски фонд за застраховане на депозитите и вливанията в него на значителни финансови ресурси изглежда неправдоподобно даже в средносрочна перспектива.

Кога ще приключи рецесията? Заплашена ли е от рецесия Германия?

Еврозоната ще остане в рецесия и през 2013 (-0,7%) и през 2014 (0,4). Естествено свиването на икономиката ще бъде далеч по-силно в периферните държави, отколкото в страните в центъра на Европа, но и те ще бъдат на ръба на рецесията. В повечето случаи е много трудно са се разбере източникът на икономическа слабост: това е комбинация от отписване на дълговете на частния сектор, мерките за икономии и строгите финансови условия, които намаляват и без това незначителния потенциал на растежа.

Германската промишленост вече в достатъчна степен страда от кризата. Сега икономиката на страната се намира във фазата на слабия растеж, а на ръба на 2012-2013 може да се плъзне към рецесия. Но вътрешното търсене се подкрепя от исторически ниските лихви и незначителната задлъжнялост на домакинствата – това може да стане причина за разгръщане на германската икономика. Ще помогне и растежът на бюджетните разходи.

 

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички