Отмяната на колективното начало в Съдебната палата мина на първо четене


Отмяната на колективното начало в Съдебната палата мина на първо четене
Снимка: БГНЕС

1476

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за Сметната палата, които отменят колективното начало в одитния орган.

С гласовете на управляващото мнозинство Сметната палата отново ще бъде тричленен орган, вместо досегашните девет членове. Преди година кабинетът на Пламен Орешарски промени същия закон, въвеждайки колективно начало, като още тогава от ГЕРБ реагираха остро, припомня БГНЕС.

С приетите днес на първо четене промени Сметната палата ще бъде изградена от председател и двама зам.-председатели. Според вносителите целта е "да бъде възстановен моделът на върховна одитна институция, установен с приетия през декември 2010 г. закон". Това възстановяване ще позволи смяна на ръководството на върховния одитор, макар по закон мандатът на членовете да е 7 години. Не за първи Народното събрание изменя закона и преодолява продължителността на мандатите.

С приемането на предишния закон от 42-рото Народното събрание бе освободен от поста тогавашният председател на Сметната палата проф. Валери Димитров. На негово място застана Лидия Руменова. При приемането на закона от предишния парламент Димитров присъства на дебатите и дори се забърка в скандал с депутати от ДПС, докато днес Лидия Руменова не бе поканена на заседанието. Такова предложение дойде от групата на БСП, но управляващото мнозинство я отхвърли, което принуди групата на БСП да напусне залата в началото на дебатите.

"Освен чисто политическо решение за смяна на органа други мотиви няма", категоричен бе по време на дебатите Румен Гечев, който остана в зала след груповото напускане на неговите колеги. Гечев обърна внимание на факта, че законът е "писан на коляно" за една нощ и не са проведени никакви обсъждания по него. Според Румен Гечев при обсъждането на сега действащия закон тогавашните управляващи дори не са си помисляли да дебатират без присъствието в зала на председателя на органа Валери Димитров, което се случва днес с отсъствието от зала на Лидия Руменова.

В дебатите се включи и Мартин Димитров от Реформаторския блок, според когото контролните органи не бива да бъдат колегиални, защото при 9 члена важните решения могат да се взимат с 5 срещу 4 гласа и много често дори не е ясно кой точно как е гласувал, което размива отговорността. Предлага се важните одити да се приемат с консенсус от ръководството на Сметната палата и когато попитаме кой е виновен, кой е подкрепил този одит, това да бъде ясно, защити законопроекта Мартин Димитров.

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82481
  • GBP
    1
    2.28811
  • JPY
    100
    1.16232
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички