Всичко, което трябва да знаем за райския газ


Всичко, което трябва да знаем за райския газ
Снимка: iStock

18031

Райският газ се превърна във водеща тема през последните седмици. След няколко инцидента с тийнейджъри, макар и със закъснение властите взеха мерки срещу опасния продукт.

Парламентът забрани продажбата на диазотен оксид (райски газ) на непълнолетни и употребата му в закрити обществени места. Измененията в Закона за здравето, внесени от ГЕРБ-СДС, бяха приети единодушно.

Промените предвиждат забрана за продажбата на райски газ и пълнители с него, включително и онлайн, на лица под 18-годишна възраст, на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения, на спортни прояви и обществени мероприятия, организирани за деца и ученици, както и в закрити обществени места. На тези места се забранява и употребата райски газ. Единствено се прави изключение за продажбата и употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост на закрити места.

Въвежда се и глоба при нарушение на забраната за продажба – за физическите лица от 800 до 1500 лв., а при повторно извършване – от 1500 до 3000 лв. Когато нарушението е от едноличен търговец или юридическо лице, санкцията е от 3000 до 6000 лв., а при повторно нарушение – от 5000 до 12 000 лв.

Все още обаче не е ясно как ще се отрази забраната върху потреблението на райски газ. Според психиатъра д-р Веселин Герев, ако диазотният оксид бъде забранен, той ще се превърне в "забранен плод", който всички ще искат да опитат. Новата мода сред тийнейджърите: Колко опасен е райският газ?

Райският газ стана много популярен сред младите не само в България, но и в цяла Европа. В медицината той намира приложение от над 200 години и до днес активно се използва в анестезиологията за въвеждане и извеждане на пациент в пълна упойка или за поддържането на обща упойка. Стоматолозите, особено в Западна Европа и САЩ, също често използват диазотен оксид, особено при по-неспокойни пациенти.

Райският газ се използва и в кулинарията – с него са пълнят флакони за сметана на спрей, а в миналото се е използвал и за газиране на вода в домашни условия или в заведенията. В някои домакинства все още има сифони за газирана вода, които работят с райски газ.

Сред европейските тийнейджъри райският газ се е превърнал в нещо като легален лек наркотик, който се използва за развлечение. 12% от подрастващите на възраст между 15 и 18 г. в Германия са пробвали райски газ, сочи проучване на Франкфуртския университет. В Нидерландия един на всеки петима между 20 и 24 г. е употребявал диазотен оксид.

Обичайно райският газ се вдишва през балони, които се пълнят с диазотен оксид от капсули. Другият най-популярен начин за консумация на райски газ е през флакони, подобни на тези за бита сметана. Ефектът продължава между 30 секунди и няколко минути, а употребилият го се чувства отпуснат и развеселен. Кратко действие, дълготрайно въздействие: вредите от райския газ

Прекомерната консумация крие опасности

Забавлението, което предоставя райският газ, приключва бързо, но ефектите от прекалената употреба може да са трайни. Според медици консумацията на 5 до 10 капсули за месец не е вредна. В комбинация с алкохол и наркотици обаче райският газ може да предизвика трайни щети на нервната система и дори парализа.

В Нидерландия все повече младежи споделят, че използват по над 50 флакона райски газ дневно, което води до натравяния. Флаконите, които подрастващите използват, за да вдишват райски газ, се продават свободно по магазините в страната, където може да се купи и голям пакет с 200 бройки срещу 50 евро.

Дълготрайни увреждания

При вдишване на райски газ, кислородът в организма се измества, което може да доведе до липса на достатъчно кислород в мозъка и може да се стигне до частични парализи или дори трайни физически увреждания. Двама души в Дания са починали след употреба на райски газ в последните 2 години.

Редица заведения в Дания искат да се въведат регулации за продажбата на райски газ. Според властите в Копенхаген, оплакванията за натравяния с диазотен оксид зачестяват. По-често се наблюдават и панически атаки, измръзвания и дълготрайна загуба на концентрация след употреба на райски газ. Здравните власти в Дания обмислят да въведат възрастова граница за продажба на капсулите.

Мнението на специалистите у нас

Медиците у нас също са категорични, че риск при вдишването на райски газ има, като може да доведе до увреждане на дихателните пътища, сърдечно-съдови и неврологични проблеми. В ефира на NOVA анестезиологът д-р Ясен Грозев обясни, че неврологичните последици могат да вкарат пациента в болница. По думите му при медицински манипулации райският газ се подава в много точни съотношения заедно с кислород, а при приемането му от флакон поглъщането на кислород временно спира и това е особено опасно.

Изключително вредно е райският газ да се комбинира с други упойващи вещества и алкохол, тъй като може да се стигне до припадък и до кома. Такива случаи имаше през последните дни с тийнейджър в Слънчев бряг, който колабира след употребата на райски газ. Другият такъв случай е на 15-годишно момче, което изпадна в безсъзнание след консумация на алкохол и райски газ в дискотека в Правец и беше откарано по спешност в токсикологията в столичната болница "Пирогов".

Психолозите също се притесняват от прекалената употреба на райски газ. Да се развие физическа зависимост към диазотният оксид е невъзможно, не така обаче стоят нещата с психологическата зависимост към упойващите му свойства. Според психолога Даниела Димитрова райският газ попада в списъка с наркотични и психоактивни вещества.

Има ли и ползи от райския газ?

Същевременно обаче диазотният оксид може да се използва и като лекарство срещу депресии, уточняват медицински експерти. Според проучване при едночасови процедури при пациенти с депресия е постигнат незабавен ефект, който продължава до седмица. Твърди се, че райският газ действа по подобен начин на конската упойка или наркотика кетамин.

Изглежда интересът на младите към алтернатива като райския газ води до спад на желанието им да употребяват по-вредни субстанции. Според проучване на Центъра за изследване на наркотиците към Университета "Гьоте" младите хора вече не пушат толкова цигари, не употребяват толкова марихуана и пият по-малко отпреди.

Още от Полезно


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83147
  • GBP
    1
    2.2841
  • JPY
    100
    1.18665
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички