"Новите бедни", които оцеляват между коронавируса и глада


"Новите бедни", които оцеляват между коронавируса и глада
Снимка: Getty Images

5728

Тя не желае да назове цялото си име от срам: "Анна", домакиня от Рим, е част от тези "нови бедни", лишена от доходи заради коронавируса и принудена да прибягва до продоволствени помощи.

"Идвам тук от време на време, когото стане тежко. Срам ме е", шепне тази жена на около 50 години, която прекосява града за един пакет с храна, раздавана от асоциацията "Ронда дела Солидариета" ("Патрул за солидарност") в самия исторически център на Рим, над форума на Траян. За да плаща наема си, тя обикаля в търсене на безплатна храна. В петък 130-те пакета бяха разграбени за 10 минути, пише AFP.

Италия изпадна в историческа рецесия, с прогнози между 8% и 10% спад на БВП, невиждана от Втората световна война. През февруари пандемията завари една вече разклатена икономика, белязана от голямо неравенство, висок публичен дълг, безработица от 9% и значителен сив сектор, особено в южната част на страната.

Италианците получават до 500 евро, за да летуват в родината си

Според земеделския синдикат Колдирети броят на хората принудени да прибягват до хранитени помощи се е увеличил с 1/3 и достига 3,7 млн. души или с един милион повече от преди - това са тези, които синдикатът нарича "новите бедни".

Проблемът има световни измерения. Според неправителствената организация "Оксфам" здравната криза може да обрече 500 млн. души на бедност. Във Великобритания почти един милион души, което е 10 пъти повече от нормалното, са прибегнали до универсален кредит, основната държавна помощ; в САЩ редиците на безработните са набъбнали до 20 млн. души.

Италия плаща тежка цена, изразена в човешки животи, с повече от 30 000 починали от заразата, но и икономическа. Именно най-богатите северни области, на които се пада 45% от БВП, са най-силно засегнатите.

През април Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че 27% от италианците могат да изпаднат в бедност, ако бъдат лишени от доходи за 3 месеца. Вестник La Repubblica изчисли на 11,5 млн. броя на хората, които са пострадали от загуба на доходи, което е половината от работната сила в страната.

"Не искаме да изоставяме никого, не искаме да оставяме никого да се справя сам", обеща на 28 март премиерът Джузепе Конте. В петък той обяви финансов пакет на стойност 400 млн. евро за ваучери за покупка на стоки от първа необходимост.

Но обещанието ще е трудно за изпълнение, включително за наемни работници, които смятаха, че са в безопасност. "Огорчена съм", каза 65-годишната Мария Лопрете, дошла да потърси помощ в разпределителен център, управляван от "Каритас" в предградие на Милано.

Коронавирусът спира плащането на ипотеки и данъци в Италия

В живота си преди коронавируса тя работи в гардеробната на "Ла Скала", което й позволява да си изкарва прехраната, а вдовишката й пенсия отива за наема и за 60 евро месечни разходи за лекарства. Но прочутата миланска опера затваря и повече не я викат.

"Самата аз се оказах в положението на хората, които имат нужда от помощ", оплаква се жената, която е станала доброволец в асоциация за подпомагане на бездомните. "Винаги съм се питала: Боже, какво ли изпитват? А сега, тази мъка, аз я изпитвам. Това накърнява човешкото ти достойнството", каза тя.

След като преди година го уволнили от работа като готвач, 64-годишният Антонио Ди Грегорио свързва двата края като шофьор на възрастни хора. Баща на 9-годишна дъщеря, сега той оцелява с 400 евро минимален доход, който държавата осигурява на нуждаещите се: "Дори в средата на месеца вече не остава нищо", каза той.

Италия обяви кога отваря градовете и границите си

Антонио Ди Грегорио казва, че е виждал хора да крадат храна от магазините в Милано, феномен, който се наблюдава и в бедния Юг. Икономиката трябва да рестартира, каза той, в противен случай "ще стигнем до гражданска война, хората са отчаяни".

"Каритас" обяснява, че молбите за помощ в нейните центрове са се увеличили двойно от началото на пандемията (със 114%). Асоциацията "Нона Рома", която помага на ромите в италианската столица, много уязвимо население, в миналото помага на 300 семейства, а сега на близо 4000, казва президентът Алберто Кампаила пред AFP.

"Вече не са само семействата, живеещи в абсолютна бедност, но също и тези, които работят в сивата икономика, самонаетите, младите хора и следователно много мигранти. Тези хора вече нямат работа", посочва ръководителят на асоциацията.

"Нона Рома" раздава основни хранителни продукти всеки уикенд. Много от тези, които се възползват от това, обясняват пред AFP, че все още не са получили ваучерите за храна, за максимум 100 евро на седмица и на семейство. Според кметството са раздадени 60 000, но асоциациите оценяват нуждите на 90 000.

Филипинка, дошла да вземе пакет от асоциацията "Нона Рома" и която се представя с името Мария-Тереза обяснява, че вече не е човека, който най-много трябва да бъде съжаляван. Близо до дома й бездомните вече не могат да намерят храна в кофите за боклук: "Вече никой нищо не изхвърля."

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80911
  • GBP
    1
    2.28725
  • JPY
    100
    1.19659
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички