Анализирайки последните данни на НСИ, ОББ коментира ключови тенденции в икономиката на страната. „На фона на по-умерени предварителни очаквания, през първото тримесечие на 2025 г. българската икономика постигна сравнително висок резултат от 3.1% реален ръст на годишна база, според експресните оценки на НСИ, който бе с 0.3 пр.п. по-нисък в сравнение с четвъртото тримесечие на миналата година (3.4%, сезонно изгладени предварителни данни)“, коментира главният икономист на ОББ д-р Емил Калчев.
Икономическата активност през първото тримесечие на 2025 г. бе движена главно от крайното потребление, което отново отчете солидно нарастване с реално 7.1% при доминиращ относителен дял от 85.0% в структурата на БВП. „Сега и инвестициите регистрираха значителен ръст от 6.1% спрямо първото тримесечие на предходната година, като въз основа на своя далеч по-малък дял от 18.5% в БВП също допринесоха за ръста на икономиката“, обясни д-р Калчев. На този фон износът очаквано отбеляза спад, с -3.4%, докато вносът нарасна с 6.2% на годишна база.
Перспективата за прием в еврозоната на 1 януари 2026 г. остава много обещаваща, доколкото страната изпълнява всички количествени критерии за членство. Очакваме конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ в началото на юни, които ще оценят фактическата готовност на България за прием на еврото и ще бъдат ключови за окончателното политическо решение, вкл. и за възможната дата, от страна на ЕС.
На фона на намаляваща (хармонизирана) безработица от 3.8% към март 2025 г. и забавяща се инфлация, средната месечна работна заплата продължи да нараства, с 11.1% през март (спрямо март м.г.), макар и по-умерено от динамиката през последното тримесечие м.г.
Заплатите нараснаха както в обществения (7.3%), така и в частния сектор (12.4%). Икономическите дейности с най-голямо увеличение бяха „Култура, спорт и развлечения“ – с 18.6%, „Строителство“ – със 17.2%, и „Операции с недвижими имоти“ – с 15.1%.
„Един от главните фактори, движещи заплатите нагоре e сравнително високият ръст на БВП през първото тримесечие, създаващ условия за предприятията да увеличават възнагражденията на служителите си. По-високото увеличение в частния сектор, който е по-гъвкав, е сигнал за усилена конкуренция на пазара на труда. Растящата икономика и ограниченото предлагане на работна сила (вкл. недостиг на квалифицирани кадри) движат заплатите нагоре. От съществено значение е и политиката на правителството: увеличението на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г., значително по-високите заплати в сектора на сигурността и т.н.“, изясни д-р Калчев.
Темпът на цените се забави през април. Така хармонизираната инфлация показа отчетлив спад до 2.8% (спрямо април м.г.), при 4.0% за март. Потребителската инфлация по националната методология също се забави до 3.5% (4.0% за март).
„На база на публикуваните данни България изпълнява критерия за ценова стабилност и през април.“, заключи главният икономист на ОББ.
Коментари