Цар Футбол и енергийната криза: Как пестят енергия футболните стадиони?


Цар Футбол и енергийната криза: Как пестят енергия футболните стадиони?
Снимка: Getty Images/Guliver

4488

Нарастващите цени на енергията, предизвикани от войната в Украйна, принудиха германците да търсят различни начини да се справят с енергийната криза и да пестят така ценната енергия. Най-високото ниво в германския клубен футбол – Бундеслигата не прави изключение, макар че няма универсално решение за нейните 18 клуба.

От "Фрайбург" споделят, че са „добре позиционирани в някои области“, за да се справят с растящите цени на енергията в Германия. В писмен отговор на въпрос на DW клубът от югозападната Бундеслига заяви, че отдавна се стреми да „не зависи от колебанията в цените“, защото използва „устойчива енергия“. Въглеродна неутралност в спорта: Най-мощните стадиони със соларни покриви

Новият стадион на клуба, който започна работа едва миналия месец, е сред най-добрите, когато става дума за използване на възобновяема енергия. Общо 6200 слънчеви панела на покрива на Europa-Park-Stadion генерират пикова мощност от около 2,4 MW. Единственият стадион в света, който надминава това, е този на истанбулския клуб "Галатасарай", който има 10 400 слънчеви панела, произвеждащи 4,2 MW.

С над 1700 слънчеви часа годишно, "Фрайбург" се счита за най-слънчевия град в Германия. Проектираните нужди от електричество на стадиона трябва да бъдат изцяло покрити от фотоволтаичната система. Цялата нужда от отопление на стадиона, включително енергоемката подпочвена отоплителна система, идва от отпадъчна топлина, генерирана от близкия химически завод.

Подземно отопление и прожектори

"Байерн Леверкузен" използва по-ефективно централно отопление и зелено електричество, вместо газ или петрол, за да захранва своя стадион. "Използваме два енергийни източника, които не са пряко засегнати от критичната ситуация с доставките. А това, че купуваме зелена електроенергия предварително, ни дава дългосрочна енергийна сигурност", посочва клубът.

Освен това клубът отдавна иска да оптимизира използването на енергия. Например, системата за подземно отопление на стадиона е "свързана с метеорологична станция, което гарантира използването ѝ само когато е необходимо".

Системата за подпочвено отопление пък е ключова част от усилията на "Байерн Мюнхен" за пестене на енергия. Системата на Allianz Arena вече не се захранва с газ, а от въздушна термопомпа, която черпи енергията си от Слънцето.

Стадионът няма да бъде осветен в червено, както преди. Клубът е съкратил наполовина времето, в което външното LED осветление на арената е пуснато вечер, като клубът обмисля да намали и продължителността на времето, през което LED прожекторите осветяват терена. "В края на краищата ние също се интересуваме от това заради разходни причини. В противен случай ще стане адски скъпо", заяви говорител на "Байерн Мюнхен".

Това поставя въпроса защо Бундеслигата не може да промени началните часове на мачовете си към по-ранни, за да намали нуждата от включване на прожекторите. Според Германската футболна лига (DFL), която управлява Бундеслигата основната пречка са съществуващите телевизионни договори. Въпреки това изглежда има движение и по този въпрос.

От "Вердер Бремен" споделят, че спестяването на енергия е задача за обществото, която не се опитват да избягват. "В тясна комуникация сме с DFL и телевизионните продуцентски компании. Една от многото обсъждани идеи, е намаляване използването на прожектори в следобедните игри".

Въпреки това DFL изисква стадионите да осигуряват предписаното ниво на интензитет на светлината, за да осигурят висококачествени телевизионни предавания. Друга потенциална пречка е фактът, че технологията на гол линията работи правилно само при достатъчно осветление.

Работа с наематели

Прожекторите на около половината от 18-те стадиона на Бундеслигата вече са превърнати в светодиодни. Макар че са по-скъпи от конвенционалните халогенни прожектори, те са много по-евтини за работа и имат по-дълъг експлоатационен живот.

Въпреки това, за клубовете от Бундеслигата, които не притежават изцяло стадионите, на които играят, решението за такава инвестиция не зависи само от тях. "Айнтрахт Франкфурт", "Майнц", "Кьолн" и "Херта Берлин" са само наематели. Други притежават само частично стадионите си – като „Вердер Бремен“, който притежава 50% дял, а другата половина е на общината, или "Щутгарт", където разделението е 40/60.

Това е основната причина, която не позволява универсален списък от мерки за намаляване на потреблението на енергия в Бундеслигата. Всички клубове обаче търсят начини да пестят енергия много преди Русия да започне войната в Украйна – нещо, което направи въпроса много по-спешен.

Засега "Борусия Мьонхенгладбах" не трябва да се притеснява от ръст на разходите, тъй като клубът има "дългосрочни договори на фиксирани цени" със своя доставчик на енергия. "Комуналните услуги могат да прехвърлят разходите на потребителите, въпреки договорите, само ако федералното правителство се позове на етап три от аварийния газов план. Тогава "Борусия" ще има големи допълнителни разходи за газови доставки", заявиха от клуба.

От хладилници до басейни за възстановяване

Стадионът на "Мьонхенгладбах" вече е осветен в зелено само в дните на мачовете, вместо всеки ден. Борусия и повечето от другите клубове призоваха служителите си да пестят енергия, когато е възможно. "Вердер Бремен", който заедно с "Фрайбург" сред първите в лигата, приел слънчевата технология, създаде "енергийна работна група" през март. Целта е да разкрие потенциални спестявания, независимо колко малки са те. Хладилниците в кетъринг зоната на стадиона вече се изключват в дните между мачовете, както и климатиците през летните месеци. Клубът намали и температурата на подаване на парното.

В Allianz Arena в Мюнхен стаите се охлаждат или отопляват с 2°C по-ниско от преди, в зависимост от това дали е лято, или зима. Топлата вода в тоалетните е спряна. Наемателите на частни боксове сега кандидатстват за отоплението им. Преди това през цялото време те бяха на определена температура. Клубове като "Хофенхайм" и "Мьонхенгладбах" също спестяват от осветление както на закрито, така и на открито – включително на паркингите си.

В Мьонхенгладбах играчите от Бундеслигата споделят своя резерв за възстановяване с тези и юношите. Немалко клубове планират да използват възможно най-малко подземното си отопление не само на стадиона, но и в тренировъчните си съоръжения.

Паузата на Бундеслигата заради Световното първенство в Катар от 13 ноември до 21 януари 2023 г., може да осигури най-големите икономии на енергия този сезон. Това, което ще се случи в Катар за 10 седмици обаче ще бъде съвсем друга история.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83027
  • GBP
    1
    2.27568
  • JPY
    100
    1.18127
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички