Ръст на световните цени на храните до близо 10-годишен връх


Ръст на световните цени на храните до близо 10-годишен връх
Снимка: iStock/Guliver

2847

Световните цени на храните се покачиха през януари спрямо предходния месец, достигайки нов близо 10-годишен връх в резултат на по-скъпи растителни масла и млечни продукти, съобщи в четвъртък агенцията по храните на ООН при представяне на ежемесечния си доклад.Рекордни цени на храните

Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, който измерва месечните промени в цените на кошница от стоки, включваща зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, нарасна през януари с 1,1% спрямо декември до 135,7 пункта. Заводите в Европа рязко вдигат цените

По-високите цени на храните допринесоха за по-обширен ръст на инфлацията, тъй като икономиките се възстановяват от коронавирусната криза, като FAO предупреди, че по-високите разходи излагат на риск по-бедното население в страните, разчитащи предимно на внос, предаде БНР.

Индексът на FAO за цените на зърнените култури нарасна през януари с едва 0,1% спрямо предходния месец и беше с 12,5% по-висок от нивото си преди година, въпреки че цените на пшеницата се понижиха с 3,1%.

Индексът на цените на млечните продукти нарасна с 2,4% спрямо декември, отбелязвайки повишение за пети пореден месец и беше с 18,% над нивото през януари 2021 г.

Индексът на цените на растителното масло пък сочи през януари с 4,2% спрямо месец по-рано, достигайки рекорден връх от 185,9 пункта заради поскъпване на палмовото, соевото, рапичното и слънчогледовото масло.

Индексът на цените на захарта пък се понижи с 3,1% на месечна база, отслабвайки за втори пореден месец и достигайки 6-месечно дъно.

Слабо повишение спрямо декември отбеляза индексът на цените на месото на FAO и вече е със 17,3% над неговото ниво през януари 2021 г.

Относно производството на зърнени култури, FAO посочва, че световно производство на зърнени култури през 2021 г. е достигнало 2,793 млрд. тона, което е малко над 2,791 млрд. тона, според предишната прогноза през декември, като това представлява рекорден добив на зърнените култури. Какво предизвика инфлацията и рязкото поскъпване на всичко?

Предвижда се световното използване на зърнени култури през 2021/22 г. да се увеличи с 1,6% на годишна база, което сочи към вероятно намаляване на съотношението на световните запаси от зърнени култури към тяхната употреба до 28,7%, малко по-ниско от предходната година, но все пак исторически добро ниво. Рязко поскъпване на живота в България

Последната прогноза на FAO за световната търговия със зърнени култури през 2021/22 г. възлиза на 481 милиона тона, което е с 0,4 процента повече от предходната пазарна година и е рекордно ниво. Това отразява очакванията за увеличение с 2% на световната търговия с пшеница и почти с 4% на обема на глобално търгувания ориз.

Още от Земеделие


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82447
  • GBP
    1
    2.28285
  • JPY
    100
    1.17284
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички