България се смъкна до пето място по ръст на заплатите в ЕС


България се смъкна до пето място по ръст на заплатите в ЕС
Снимка: iStock

18037

България се смъкна до пето място по ръст на почасовите разходи за заплати в Европейския съюз през второто тримесечие на тази година, след като държеше лидерската позиция през предходните няколко тримесечия, става ясно от данните на европейската статистическа служба Евростат.

Почасовите разходи на работодателите в България за заплати, общо за икономиката, забавят темпа на растеж до 14.2% на годишна база през второто тримесечие на настоящата 2023 година. За сравнение, през предходните три тримесечия разходите за възнаграждения у нас записаха ръст от съответно 15.7%, 16.6% и 16.4%.

Така след три поредни тримесечия начело (след ревизиране на данните за трето тримесечие на миналата година), България отстъпва лидерската позиция в ЕС по ръст на почасовите разходи за заплати, като страна, която заема първа позиция през второто тримесечие на тази година е Унгария – ръст от 17.3% на годишна база. Пред страната ни се нареждат още Хърватия, Словения (по +14.5%) и Румъния (+14.4%).

Още четири страни от ЕС постигат двуцифрен ръст в почасовите разходи за възнаграждения, а именно Полша (+13.3%), Естония (+13.1%), Литва (+12.4%) и Латвия (+12.3%).

Разходите за заплати в ЕС нарастват през второто тримесечие със средно 5.1% на годишна база или приблизително три пъти по-бавно спрямо тези в България. Конкретно за еврозона се отчита годишен ръст от 4.6%.

София и всички останали: Къде у нас заплатите са най-високи и най-ниски?

Традиционно страните с най-ниски възнаграждения в ЕС отчитат най-сериозния темп на растеж в разходите за заплати, основно заради ниската база от която стартират. За сравнение, почасовите разходи за възнаграждения в Германия, която е най-голямата икономика в ЕС, нарастват през второто тримесечие с 3.8% на годишна база, сочат данните на Евростат.

Какво е почасовото заплащане в страните от Европейския съюз?

Като цяло, почасовите разходи на работодателите за труд в ЕС, които включват както разходите за заплати, така и останалите разходи, свързани с изплащането на възнаграждения, като социалните осигуровки, нарастват с 5% на годишна през второто тримесечие на тази година. За еврозоната ръстът е 4.5%.

Разходите за труд, различни от тези за заплати, нарастват с 4.4% в ЕС и 4% в еврозоната спрямо второто тримесечие на миналата 2022 година.

В България общите почасови разходи за труд на работодателите записват годишен ръст от 13.8%, като конкретно разходите, несвързани със заплатите, нарастват с 11.9% на годишна база.

Почасовото заплащане у нас 5 пъти по-ниско от това в Германия

Вдигат с 20% минималната работна заплата

България първа по ръст на заплатите в ЕС 

Средната работна заплата у нас за първи път прехвърли 2 000 лева

Недостиг на кадри: Български град с под 20 000 души население предлага 9 000 лева заплата

15% ръст на разходите за труд у нас през първото тримесечие

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82549
  • GBP
    1
    2.2837
  • JPY
    100
    1.16398
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички