Манолова нападна КЕВР за тока и парното, но и посочи законови проблеми


Манолова нападна КЕВР за тока и парното, но и посочи законови проблеми
Снимка: БГНЕС

2522

Гражданите имат едно право – да плащат. КЕВР абсолютно формално провеждат т.нар. открити заседания и всъщност се чува гласът само на мополистите. Така е и в конкретния случай, в който открихме с моя екип множество нарушения в процедурата по издаване на решението на КЕВР за цената на парното и парното. Това заяви омбудсманът Мая Манолова във връзка с поредната си "война" против КЕВР.

Припомняме, че днес, 4 юли, в 10:00 часа ще внесе иск във Върховната административна прокуратура срещу решенията на Комисията за водно и енергийно регулиране за поскъпване цените на тока и парното от 1 юли 2018 година. С тези решения токът поскъпна средно с 2,03%, а топлинната енергия (парно плюс топла вода) – средно със 7,33%.

КЕВР не отчита социалната поносимост на тези цени – когато цената на природния газ пада на международните пазари, няма реакция. В края на миналата година имаше поевтиняване от 7,27% на цената на газа, а нямаше поевтиняване на тока и парното. През 2015 година, при подобна цена на газа, цените на парното и тока в България са други, каза още омбудсманът.

Манолова видя проблем в това, че само ЕРП-тата могат да обжалват решения на КЕВР, но призна, че така било по закон. Всъщност вчера, 3 юли, Конституционният съд излезе с решение защо граждани не могат да обжалват ценовите решения на КЕВР – защото КЕВР приема решение за пределна цена, но това не е крайната цена за потребителите, тъй като дружествата могат да поставят и по-ниска цена. Идеята е, че КЕВР слага само таван, не точна цена. А самата Манолова коментира, че мотивите на Конституционния съд били "доста балансирани", но на ход били депутатите, които трябвало да променят закона. Писах препоръка в тази насока, но при последните промени в Закона за енергетиката не бяха взети предвид от народните представители, оплака се омбудсманът. Тя беше категорична – съдът следва да е последната инстанция, която да решава, а сега само прокуратурата, извън ЕРП-тата, може да оспорва решения на КЕВР.

Междувременно КЕВР получи сериозна подкрепа от бизнеса. Още вчера, 3 юли, Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОРБ) подкрепи комисията, напомняйки, че преди да дойде този състав на КЕВР, начело с Иван Иванов, сектор "Енергетика" е бил в колапс, с дългове от 800 млн. лева през 2015 година – заради „изкуствено намаляване на цената на тока за битовите потребители” (бел. ред. – по времето на кабинета "Орешарски"). Иванов обаче успял да го стабилизира. Работодателите напомнят, че "неплатените заради популизъм сметки на бита, утре се плащат от всички с лихвите".

Днес, 4 юли, американските централи AES България и "КонтурГлобал Марица Изток 3", Асоциация "Хидроенергия", Българската фотоволтаична асоциация и трите ЕРП-та - EVN България, Енрго-про, ЧЕЗ Груп България, също подкрепиха КЕВР.

Какво каза омбудсманът по темата за хората с увреждания прочетете ТУК.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички