Жертва сте на застрахователя "Олимпик"? Ето как да си върнете парите


Жертва сте на застрахователя "Олимпик"? Ето как да си върнете парите
Снимка: БГНЕС

3579

Каква е процедурата, по която български граждани, купили си застрахователни полици от "Олимпик", да си търсят парите поради предсрочно прекратяване на застраховките? Оказа се, че казусът е доста сложен и дори Комисията по финансов надзор (КФН) не знаела какво следва още след обявяването на процедура по несъстоятелност в Кипър на "Олимпик", съобщава Actualno.com.

Според финансовия министър Владислав Горанов, още днес (20 август), в 14:00 часа във Външно министерство ще има среща с кипърския посланик в България. На тази среща, след която няма да има изявления пред медиите, което стана ясно по-късно, щели да бъдат поставени няколко основни въпроса, с които България ще иска съдействие от кипърските власти – за да стане ясна ситуацията и съгласно това какви са фактическите обстоятелства, да се търси съответният начин пострадалите български клиенти на "Олимпик" да бъдат обезщетени.

Горанов уточни, че е от изключителна важност какъв точно е статусът на ЗК "Олимпик" в момента, защото официално няма потвърждение от кипърското финансово министерство каква ще е процедурата оттук-нататък. Хипотезите са две - "Олимпик" спира работа поради несъстоятелност или поради някаква друга причина.

При вариант "несъстоятелност", българските клиенти автоматично се суброгират като кредитори т.е. няма да подават изрично заявления и ще имат право да получат обезщетения заради прекъснатите застраховки от Кипърския гаранционен фонд. Такова е нашето разбиране, уточни Горанов. При друг вариант обаче, българските клиенти ще трябва да се включат като кредитори в масата на несъстоятелността – т.е. да докажат правен интерес пред кипърските власти. Ако се стигне до този вариант, България предвижда да ангажира юридическа кантора, която да представлява всички заинтересовани български клиенти на "Олимпик". Няма как държавата да стане кредитор от името на частни лица – физически или юридически, заяви Горанов.

Изглежда обаче при всеки вариант ще се стигне до решение на казуса по кипърското законодателство - поне според казаното от българския финансов министър.

Българският кодекс за застраховане предвижда чужди застрахователни компании, регистрирани в друга държава-членка на ЕС, да внасят застрахователни вноски в един от гаранционните фондове – фондът, който служи за покритие на щети при липса на застраховка "Гражданска отговорност" и липса на установен причинител т.е. Гаранционният фонд. Това е правила и "Олимпик" - внасяла е средства в т.нар. Гаранционен фонд, според Горанов. Тези пари обаче се дават при обезщетение на трета застрахована страна – в българското и европейско законодателство липсва основание въпросните пари да се използват за обезщетение на пострадали клиенти на фалиралата "Олимпик". По закон тези "жертви на обстоятелствата" автоматично би трябвало да станат кредитори на Кипърския гаранционен фонд.

Точно за внасяните от "Олимпик" пари заговори председателят на Асоциацията на пострадалите от катастрофи Владислав Тодоров, който посочи, че са се внасяли пари и в Гаранционния фонд, и в Обезпечителния, като Горанов призна за правени вноски. Според финансовия минситър обаче 2 млн. лева били преведени "неоснователно" от "Олимпик" в Гаранционния фонд. Те били недължимо внесени и "вероятно ще се върнат в масата на несъстоятелността".

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83233
  • GBP
    1
    2.2729
  • JPY
    100
    1.1837
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички